Yargıtay'ın yeni kararıyla Soma davasındaki son 3 tutuklu da tahliye edildi

Yargıtay 12. Ceza Dairesinin Soma Katliamı davasına ilişkin kararını değiştirmesinin ardından, dava kapsamında tutuklu kimse kalmadı

Yargıtay'ın yeni kararıyla Soma davasındaki son 3 tutuklu da tahliye edildi

Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin Soma'da 301 işçinin öldüğü katliama dair kararını değiştirmesinin ardından, dava kapsamında tutuklu kimse kalmadı.

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma katliamının davasında tutuklu Soma Kömür İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Ramazan Doğru, Müdür Yardımcısı İsmail Adalı ve İşletme Müdürü Akın Çelik 5 Şubat'ta tahliye edildi.

Evrensel’den Dilek Omaklılar’ın haberine göre, Karara tepki gösteren Soma 301 Madenciler Derneği Başkanı İsmail Çolak, “Talimatlar Saraydan, yine sermaye korundu” dedi.

İsmail Çolak "Yargının olmadığı bir ülkede bu karar artık sürpriz değil. Mahkeme sürecinin başladığı 2015’ten beri ele aldığımızda zaten adil bir yargılama olmamıştı. Mahkeme heyeti üzerine baskılar, üyeleri değiştirme… Daha mahkeme başkanı Aytaç Ballı’yı değiştirdiler. Elbistan Ağır Ceza Hakimi Salih Pehlivanoğlu’nu atadılar. Pehlivanoğlu, Afşin Elbistan’da Çöllolar kömür sahasında yaşanan ve 11 işçinin yaşamını yitirdiği, 9 işçinin cenazelerinin ise halen toprak altında olduğu iş cinayeti davasında sanıklara sadece para cezası vermişti. Tuttular buna atadılar. Zaten buralara geleceği belliydi. Ama yargıtayın bozduğu karar bize umut olmuştu” dedi.

“TALİMAT SARAYDAN, YİNE SERMAYE KORUNDU”

Heyet değişiminin ardından bozulan karara tepki gösteren Çolak, “Bu adaletten ne beklersin. Şimdi de 13 Nisan’da yeniden yargılayacakları da inandırıcı gelmiyor. Zaten anayasa mahkemesini tanımayan ülke. Talimatlar saraydan veriliyor. Bunları da ayıklayacaklar. 13 Nisan’daki de uzun süremeyecek. Zaten Can Gürkan ödüllendirilmişti. Ama biz şimdi neler yapabiliriz avukatlarımızla istişare halindeyiz” diye konuştu.

Bu kararın tesadüf olmadığını belirten Çolak, “Elbette bu karar bilinçli. Sermayenin çıkarlarını korudular. 301 madenci ölmüş kimin umurunda? Yeni anayasana bahsediyorlar önce var olanı uygula ki ben değişeceğine inanayım!” dedi.

YARGITAY KENDİ KARARINI BOZMUŞTU

Soma Kömür İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Ramazan Doğru 22 yıl 6 ay, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik'e 18 yıl 9 ay hapis cezası almıştı.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 4 ay önce patron Can Gürkan'ın da aralarında bulunduğu 4 sanığa "olası kastla 301 kez öldürme ve 162 kez yaralama" suçundan ceza verilmesine hükmetmişti.

Bu kararın ardından 12. Ceza Dairesi'nin beş kişilik heyetinden üçü değiştirildi. Değiştirilen üyelerin yerine eski Adalet Bakanı, eski Hakimler Savcılar Kurulu Genel Sekreteri ve eski Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü atandı.

Daire, üç eski bürokratın oylarıyla kendi kararını bozarak, "bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma" suçundan ceza verilmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 19:51

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER