Yargıtay cemevine icrayı durdurdu

Elektrik faturalarını ödemediği gerekçesiyle Cem Vakfı hakkında icra başlatılmıştı

Yargıtay cemevine icrayı durdurdu

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, elektrik faturalarını ödemediği gerekçesiyle Cem Vakfı hakkında başlatılan icranın devamına karar veren yerel mahkeme kararını bozdu.

BEDAŞ, 10 elektrik faturasını ödemeyen Cem Vakfı hakkında dava açtı.

Davayı kabul eden Bakırköy 5. Asliye Ceza Mahkemesi, vakıf ile ilgili icra takibinin devamına karar verdi. Cem Vakfı ise "Cemevleri ibadethane kapsamında kaldığından elektrik faturalarının Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinden karşılanması gerektiği" iddiasıyla kararı temyiz etti.

Temyiz istemini görüşen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle bozdu. Gerekçeli kararda, "Cemevlerinin ibadethane kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin AİHM'in Cem Vakfı kararı da dikkate alınarak, davalı vakıfta bilirkişi marifetiyle keşif yapılarak, söz konusu vakfın ibadethane kapsamında değerlendirilecek bu bölüme ait aydınlatma giderleri tespit edilmeli ve sonucuna göre hüküm kurulmalıdır" denildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2015, 16:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

imamlara vaizlere müeezinlere bedava lojman üstüne para camilere elektrik faturasi gönderiliyo mu ee cemhanelerin devletten bedava gelen biseyi olsun o vergileri aleviler de veriyo ateistler de.