Yakın mesafeden biber gazı sıkıp, dövmek işkence değil!

Polislerin 3'ü kadın 4 kişinin dövdüğü davaya Ağır Ceza takipsizlik verdi

Yakın mesafeden biber gazı sıkıp, dövmek işkence değil!

Gaziantep'te aynı aileden üçü kadın dört kişiyi döven ve yakın mesafeden biber gazı sıkan polislerin 'yaralama' suçlamasıyla yargılandığı davada hakim, "Bu eylem ve davranışlar, işkencedir" diyerek, görevsizlik kararıyla dosyayı ağır ceza mahkemesine göndermişti.

Fakat Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesi, "İşkence değil, yaralamadır" görüşünü savunup görevsizlik kararını kaldırdı.

Gaziantep’te iki yıl önce bir trafik kazasına karışan M.K. iddiaya göre polislerle tartıştı. Tartışma büyüyünce 20 polis, M.K. ve ailenin diğer üyelerini tartakladı.

İsmail Saymaz'ın Radikal'de yer alan haberine göre aileye biber gazı sıkılırken, baba M.K. da elleri kelepçelenerek gözaltına alındı. Şahinbey Polis Merkezi’ne götürülen aile fertleri burada dövülürken, iddiaya göre, teşhis odasına eli arkadan kelepçeli şekilde konulan M.K.’nın yüzüne yakın mesafeden biber gazı sıkıldı.

Arabanın kaputundaki kan izleri, darp bulguları ve polis merkezinin kamera görüntüleri üzerine sekiz polis hakkında ‘yaralama ve hakaret’ iddiasıyla, aile için de ‘memura direnme’ suçundan dava açıldı. Gaziantep 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Hâkim Orhangazi Ertekin, polislerin bu eylemlerinin TCK’nın 94. maddesi kapsamındaki işkence suçuna girebileceği gerekçesiyle görevsizlik kararı vererek, dosyayı ağır ceza mahkemesine gönderdi.

Ağır Ceza Mahkeme, 28 Ağustos’ta verdiği kararda, “İddianamede olayın anlatılış şekli, tanık, sanık, katılan sanık ve katılan beyanları, mevcut raporlar, kamera kayıtları birlikte değerlendirildiğinde itirazların kabulü ile görevsizlik kararının kaldırılmasına karar vermek gerekmiştir” dedi. Davaya, 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2014, 08:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
ROZAN TİJA
ROZAN TİJA - 4 yıl Önce

...şu adaletsizliği bakin allahtan korkun alti yedi polis çunlamişlar adami resmen eziyorlar bu insanlar hakli yere sokaklar dökülüyorlar dikkate alin.silahlarla saldirip insanlari devlete karşi düşman ediyorsunuz hiç bir polisin bu şekillerde insanlara saldirmaya hakkilari yok tamam tutuklasinlar sonrada serbest biraksinlar sadece yürüyüş yapiyorlar ellerinde silah yok bir şey yok o nedenlede polisler halka saldirmaktan vaz geçsin.faşist olmasin sonuçta oda halk çocuğu

İNCİ AY
İNCİ AY - 4 yıl Önce

...silah şirketleri zengin olsunlar diye polis efendiler hiç zaman kaybetmeden durmadan silah fabrikari sahiplerini zengin ediyorlar bir çocuk yetiştirip o yaşlara getirmek için annenin bütün emekleri malesef faşistler bir anda yok ediyorlar dünyada savaşi sonlandirmanin tek yolu kadinlarin örgütlenip çocuk yapmamalari yönde çaba harcamamiz gerekmektedirki patron ağalar kendi fabrikalarinda kendileri çalişsinlar zengin olabileceklermi.çocuk yapin çocuk yapin deniliyor neden polis işkence yapsin gazbombalariyla öldürsün adaletsizce yok edilsinlermi diye sağcilik solculuk hepsi fasa füse halk muhakkak artik uykudan uyanmali teknolojiden faydalansinlar bilinçlensinler yeter artik haksizliklar son bulsun hepimiz insaniz ister inan ister inanma her birey özgürce hareket etmelidir. yaşasin halklarin birliği yaşasin halklarin kardeşliği