Vicdanlar sokağa iniyor

Hrant Dink için bugün 13.00'te Taksim'de buluşulacak...

Vicdanlar sokağa iniyor

Gazeteci Hrant Dink, 5 yıl önce bugün İstanbul'un göbeğinde katledildi. Mahkeme tüm delillere ve açık ilişkilere rağmen cinayeti 'örgütsüz' buldu. Vicdanı bu kararı kabul etmeyen herkes bugün 13.00'te Taksim'de buluşacak.

19 Ocak 2007 tarihinde öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in arkadaşları, tüm duyarlı kesimleri Dink’in ölümünün 5’inci yıldönümünde sessiz yürüyüşe çağırdı. Binlerce kişinin katılmasının beklendiği sessiz yürüyüş için çağrı yapan Hrant’ın Arkadaşları, çağrı metninde duyarlı kesimlere şu cümleler ile seslendi:

“Hrant Dink’i yok ettikleri günden bu yana tam beş yıl geçti. Beş yıl önce onu yüz binler İstanbul caddelerinde akarak, milyonlar ağlayarak uğurladı. Beşinci yılında o büyük dayanışmayı, o sessiz çığlığı, o çok büyük anlam taşıyan demokratik çıkışı tekrarlamak dileği ve umudundayız. Beş yıl boyunca cinayetin yargılanma sürecini hepimiz içimiz burkularak, öfkelenerek, isyan ederek izledik. Karşımıza üç beş tetikçi çıkardılar ve bununla yetinmemizi istediler. O yüzden 19 Ocak 2012 Perşembe günü Hrant Dink’i olabildiğince büyük bir kitlenin katılımıyla anmak daha da bir anlam ve önem kazanıyor. Ama bunu olabildiğince geniş kesimlere duyurmakta ve katılımlarını özendirmekte sizin yardımınıza, desteğinize şiddetle ihtiyacımız var. Katkılarınız olmadan bunu başaramayız. 19 Ocak Perşembe günü saat tam 13’de Taksim Meydanının Elmadağ’a olan yönünde toplanacağız ve AGOS’un önüne yürüyeceğiz. Slogan yok. Örgütsel flama, bayrak yok. Bu sessiz bir çığlık. Önümüzdeki Pazartesi, Salı ve Çarşamba boyunca ulaşabildiğiniz herkese, , meslek örgütüne, STK’ya bu çağrıyı duyurmakta bize omuz verin. 19 Ocak günü kendinizin de o yürüyüş kolunda saf tutun.”

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2012, 17:21
YORUM EKLE