Veli Saçılık’ın eşi Solmaz Saçılık hakkında dava açıldı

Solmaz Saçılık’a 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettiği gerekçesiyle dava açıldı

Veli Saçılık’ın eşi Solmaz Saçılık hakkında dava açıldı

Ankara Yüksel Caddesi’nde “İşimi geri istiyorum” eylemlerini sürdüren sosyolog Veli Saçılık’ın eşi Solmaz Saçılık’a dava açıldı.

Eşi’nin ampute omzunun polis müdahalesi sırasında kırılmasının ardından eylem alanına giden Saçılık, hakkında açılan davayı e-devlet’ten öğrendi

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, Yüksel Caddesi’nde 300 günü aşkın süredir “İşimi geri istiyorum” eylemini sürdüren Veli Saçılık’ın eşi Solmaz Saçılık’a 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettiği gerekçesiyle dava açıldı.

Hakkında soruşturma yürütüldüğüne dair bilgisi olmayan Saçılık, davayı e- devlet uygulamasından öğrendi.

Yüksel Caddesi’nde eylemini sürdüren Veli Saçılık’ın ampute omzu, 3 Temmuz 2017 tarihinde polisin müdahalesi sırasında kırıldı. Polisin evlerine operasyon yapacağı söylentileri sonrası küçük çocuklarını Mersin’e götüren Solmaz Saçılık, eşinin omzunun kırıldığı haberi üzerine Ankara’ya döndü.

Solmaz Saçılık 4 Temmuz’daki eylemde eşinin kolunun zarar görmemesi için Yüksel Caddesi’ne geldi. Sokağın kenarında durduğu sırada polisin saldırısı ile ilk kez gözaltına alınan Saçılık’ın bindirildiği araca da biber gazı sıkıldı.

Gözaltına alındığı sırada muhalefet etmediğini ve yürüyerek gittiğini söyleyen Solmaz Saçılık, hakkında açılan davayı e-devlet uygulamasından öğrendi. Soruşturma aşamasında savcılığın kendisinden ifade dahi almadığını söyleyen Saçılık şöyle konuştu:

Yüksel Caddesi’nde dünyanın en haklı, en barışçıl eylemini yapan insanlara her gün müdahale ediliyor. O gün eylemci olarak da orada durmuyordum, sadece Veli’nin koluna darbe almaması için oradaydım. Veli’ye gelebilecek ufak bir darbeye karşı durmak isterken Veli’yi ters çevirdiler, gözaltı aracına itmeye çalıştılar. Hayatımıza kast ederek gözaltına alınmamızın ardından hakkımda dava açıldığını tesadüfen öğrendik.

YORUM EKLE