Veli Küçük bile tahliye oldu!

Ergenekon davasında garip son…

Veli Küçük bile tahliye oldu!

Ergenekon davasından tutuklu bulunan emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile emekli Albay Fuat Selvi ve avukat Serdar Öztürk'ün de tahliyesine karar verildi.

Sanıklar Küçük, Ersöz ve Öztürk'ün tahliye taleplerine ilişkin dün İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 yıl tutukluluk süresini doldurmadıkları gerekçesiyle red kararı vermişti. Üç sanık avukatının itirazını değerlendiren üst mahkeme İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, itirazı yerinde bularak tahliye kararı verdi. Aynı inceleme sırasında mahkeme, Fuat Selvi'nin tahliye talebini de kabul ederek 4 sanığın tahliyesine karar verdi. Mahkeme ayrıca 4 sanık hakkında adli kontrol tedbiri kapsamında yurtdışına çıkış yasağı kararı verdi.

ERGENEKON'DA İKİNCİ GÜN: 18 TAHLİYE DAHA

Ergenekon Davası kapsamında bugün aralarında Veli Küçük ve emekli orgeneral Hurşit Tolon'un da bulunduğu 18 sanık tahliye edildi. Ancak Tolon, Malatya'daki Zirve Yayınevi katliamı davasında da tutuklu olduğu için cezaevinden çıkamayacak.

İki günde tahliye edilen sanık sayısı toplam 37 kişiyken, tahliye talebi reddedilen sanık sayısı ise 8 oldu. Yarın 10 kişinin daha tahliye talepleri mahkemelerce değerlendirilecek.

Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılması ve tutukluluk süresini 5 yılla sınırlayan yeni kanunun yürürlüğe girmesinin ardından, Ergenekon davasının 52 sanığı İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye talebinde bulundu. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bugün tahliye taleplerine ilişkin ilk karar İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nden geldi. Cumhuriyet Gazetesi'ne molotof atılması olayının azmettiricisi olduğu iddia edilen Boğaç Kaan Murathan'a, 5 yıllık tutukluluk süresini doldurduğu gerekçesiyle tahliye kararı verildi. Murathan hakkında yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

SEMİH TUFAN GÜLALTAY'IN TALEBİ REDDEDİLDİ

19. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon Davası sanığı Semih Tufan Gülaltay'ın tahliye talebini ise reddeddi. Mahkeme, Gülaltay'ın Ocak 2012 tarihinde tutuklandığını belirtti ve tutuklulukta 5 yılı doldurmadığını gerekçe göstererek tahliye talebinin reddine karar verdi.

HURŞİT TOLON TAHLİYE OLDU, ANCAK CEZAEVİNDEN ÇIKAMAYACAK

İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi de tahliye kararı verdi. Ergenekon Davası kapsamında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan  emekli Orgeneral Hurşit Tolon tahliye edildi. Mahkeme Tolon'un  tahliye gerekçesini, “Tutuklulukta kaldığı süre, delillerin toplanmış olup karartılma kuşkusunun kalmaması, sanığın sabit ikametgah sahibi olması, karar onansa dahi kesinleşebilmesi için geçebilecek muhtemel süre, kararın bozulması halinde telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere neden olunabilecek olması, tutuklamanın tedbir olmadığı, benzer konumda tahliye edilmiş sanıklar da bulunması nedeniyle bunun adalet duygularını incitebilecek olması" olarak sıraladı. Mahkeme Tolon'a yurtdışına çıkış yasağı da koydu. Ancak Malatya'daki Zirve Yayınevi katliamı davasında da tutuklu olduğu için Hurşit Tolon, cezaevinden çıkamayacak.

TUNCER KILINÇ OY ÇOKLUĞU İLE TAHLİYE OLDU

21. Ağır Ceza Mahkemesi Ergenekon Davası sanığı Durmuş Ali Özoğlu'nun tahliyesine hükmetti. Öğleden sonra tahliye taleplerini değerlendiren 2. Ağır Ceza Mahkemesi ise Eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ve emekli Korgeneral Mehmet Eröz'ün tahliyesine oy çokluğu ile karar verdi. Mahkeme Kılınç ve Eröz ile aynı davada yargılanıp müebbet hapis cezasına çarptırılan İlker Başbuğ'un tahliye edildiğini belirtti ve mahkumiyet kararının gerekçesinin yasal süre içinde dava dosyasına konulmaması nedeniyle tahliye edilmelerine hükmetti. Sanıklara yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Öte yandan üye hakim Süleyman Karaçöl, sanıklar Kılınç ve Eröz'ün tutuklulukta 5 yılını doldurmadığı ve İlker Başbuğ kararının sanıklar için emsal oluşturmayacağını belirterek karara şerh koydu.

TAŞDELER'E SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE TAHLİYE

7. Ağır Ceza Mahkemesi sanıklar emekli Yarbay Mustafa Dönmez, gazeteci Deniz Yıldırım ve emekli Orgeneral Nusret Taşdeler tahliye edildi. Taşdeler'in sağlık sorunları nedeniyle tahliyesine karar veren mahkeme, Dönmez ve Yıldırım'ın "Yasal süre içerisinde gerekçeli kararın yazılıp dava dosyasına konulmaması, Anayasa Mahkemesi kararının dava dosyası sanıklarından bir tanesi için verildiği ve tüm sanıklar için düşünülebileceği" nedenlerini gerekçe göstererek tahliyelerine karar verdi. Mahkeme 3 sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına hükmetti.

ALEMDAROĞLU'NU YAŞI TAHLİYE ETTİRDİ

1. Ağır Ceza Mahkemesi ise emekli Binbaşı Fikret Emek ve İsmail Yıldız'ın tahliyelerine, tutuklulukta geçen süre ve gerekçeli kararın yazılmaması nedeniyle karar verdi. 20. Ağır Ceza Mahkemesi de Aykut Metin Şükre ve Kemal Şahin hakkında tahliye kararı verdi. Akşam saatlerinde ise İstanbul Üniversitesi'nin eski rektörü Kemal Alemdaroğlu ve yazar Ergün Poyraz'ın tahliyesine 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce karar verildi. Alemdaroğlu'nun, "Yaşı, sağlık durumu, gerekçeli kararın yazılmaması, delillerin karartma ihtimali olmaması, sabit ikametgah sahibi olması" nedeniyle tahliyesine karar verildi. Kemal Alemdaroğlu'nun tahliyesine oy çokluğu ile karar verildi. Üye hakim Ahmet Arıkan tahliyenin reddi yönünde oy kullandı. Hakim, sanık hakkında dosyada suç şüphesinin varlığını gösteren kuvvetli delillerin olması, hakkında mahkumiyet kararı verilmesi, suçun tutuklama nedeni varsayılan katalog suçlardan olması ve sanığın tutuklu kaldığı süre nedeniyle karara şerh koydu.

VELİ KÜÇÜK'E TAHLİYE

Akşam saatlerinde, Veli Küçük, emekli tuğgeneral Levent Ersöz ve avukat Serdar Öztürk için de tahliye kararı çıktı. Üç sanığın itirazını görüşen İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararı verdi. Tutuklu sanıklardan Fuat Selvi de tahliye edildi.

10 KİŞİNİN TALEBİ YARIN DEĞERLENDİRİLECEK

37 kişinin tahliye kararını veren mahkemeler, 10 sanığın tahliye değerlendirmelerini ise yarına bıraktı. Zekeriya Öztürk, Fikri Karadağ, Okan İşgör, Sevgi Erenerol, Bedirhan Şinal, Ulaş Özer, Mahmut Güzel, Özkan Kurt, İsmail Sağır ve Kemal Aydın'ın tahliye taleplerini yarın değerlendirmesi bekleniyor.

TAHLİYE EDİLENLERİN ALDIĞI CEZALAR

Boğaç Kaan Murathan: 17 yıl

Hurşit Tolon: Müebbet hapis

Durmuş Ali Özoğlu: Ağırlaştırılmış müebbet hapis

Veli Küçük: Ağırlaştırılmış müebbet hapis

Fuat Selvi: Müebbet hapis

Levent Ersöz: 22 yıl 6 ay

Serdar Öztürk: 25 yıl 6 ay

Tuncer Kılınç: 13 yıl 2 ay

Mehmet Eröz: Müebbet hapis

Mustafa Dönmez: 49 yıl 2 ay

Deniz Yıldırım: 16 yıl 10 ay

Nusret Taşdeler: Müebbet hapis

Fikret Emek: 41 yıl 4 ay

İsmail Yıldız: 28 yıl 4 ay

Aykut Metin Şükre: 12 yıl 6 ay

Kemal Şahin: 6 yıl 3 ay

Kemal Alemdaroğlu: 15 yıl 8 ay

Ergün Poyraz: 29 yıl 4 ay

UYGULANACAK ADLİ KONTROL YÖNTEMLERİ

Boğaç Kaan Murathan: Yurtdışına çıkış yasağı

Hurşit Tolon: Yurtdışına çıkış yasağı

Tuncer Kılınç: Yurtdışına çıkış yasağı

Mehmet Eröz: Yurtdışına çıkış yasağı

Mustafa Dönmez: Yurtdışına çıkış yasağı

Deniz Yıldırım: Yurtdışına çıkış yasağı

Nusret Taşdeler: Yurtdışına çıkış yasağı

Kemal Alemdaroğlu: Yurtdışına çıkış yasağı, haftada bir gün karakola gidip imza

Ergün Poyraz: Yurtdışına çıkış yasağı

(Kaynak: Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 22:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER