Vegan hükümlü Evcan direndi ve kazandı

Vegan Osman Evcan taleplerinin kabul edilmesiyle açlık grevini sona erdirdi

Vegan hükümlü Evcan direndi ve kazandı

Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan vegan hükümlü Osman Evcan, taleplerinin kabul edilmesiyle açlık grevini 40. gününde sona erdirdi.

Kendisini vegan-anarşist olarak tanımlayan Osman Evcan, talepte bulunan tüm tutuklu ve hükümlülere sadece vegan yemek verilmesi, cezaevi dış kantininde mevsimlik ve taze sebze bulundurulması için 10 Kasım’da açlık grevine başlamıştı.

Evcan’ın talepleri arasında günlük 5 TL iaşe miktarıyla karşılanamayan diğer ihtiyaçları için dışarıdan koliyle vegan yiyecek takviyesine izin verilmesi de yer almaktaydı.

Evcan, dün (Cuma) kendisini ziyaret eden Türk Tabipler Birliği heyetine ana talepleri karşılandığı için eylemini sonlandırdığını bildirdi ve normal beslenmesine dönebilmesi için hastaneye götürüldü.

Süreci yakından takip eden Evcan’ın ablası Asiye Evcan, “Osman’ın sesi gayet iyi. Grevin son gününde de hastaneye yürüyerek gitmiş. Kazanılmış haklarını geri aldı, çok mutluyuz” dedi.

Evcan’a eylem sürecinde TTB’nin yanı sıra ABC Istanbul, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği, CHP milletvekilleri dahil kamuoyunun pek çok farklı kesiminden insan ve hayvan hakları savunucusu destek vermişti.

Osman Evcan’a destek için Tiflis, Moskova, Nantes, Selanik, Girit, Santiago ve İsviçre’de de eylemler yapılmıştı.

Evcan, 2011 yılında 43 gün süren açlık grevi eylemi sonucunda tutuku ve hükümlü tüm vegan-vejetaryenler için yemek hakkı kazanmıştı. 28 Mart 2012’de Resmi Gazete’de ‘Hükümlü ve Tutuklular İle Ceza İnfaz Kurumları Personelinin İaşe Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ yayınlanmış ve ‘vegan-vejetaryen hükümlü ve tutukluların özel beslenme talepleri iaşe miktarıyla sınırlı kalmak üzere karşılanır’ maddesi eklenmişti.

‘Yasadışı örgüt üyeliği‘ suçlamasıyla 1992’de müebbet hapis cezasına çarptırılan Osman Evcan’ın 2022’de cezaevinden çıkması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2015, 17:56
YORUM EKLE