Varto'da PKK'den asker ve polise: 'Can güvenliğiniz için sokağa çıkmayın'

DİHA, PKK'nin 'denetimine' girdiği iddia edilen Muş'un Varto ilçesine takviye olarak gelen askerlerle PKK'liler arasında çatışmalar yaşandığını, ilçedeki asker ve polislerin ise karakollardan çıkamadığını aktarıyor

Varto'da PKK'den asker ve polise: 'Can güvenliğiniz için sokağa çıkmayın'

Muş'un Varto ilçesinde dün saat 20.30 sıralarında ilçe merkezine giren PKK'liler ile asker ve polis arasında yaşanan çatışmanın ardından ilçe merkezinin tüm sokaklarının PKK'nin silahlı kanadı olan HPG'nin kontrolüne girdiği iddia ediliyor.

DİHA'nın haberine göre, gece polis ve asker karakola çekilirken, ilçe merkezinin tüm sokak ve caddelerinde iş makineleri ile hendekler kazıldı, sokak ve caddeler PKK'nin denetimine geçti.

'YOLLARIN KONTROLÜ PKK'DE'

İlçe merkezi girişindeki köprü havaya uçurulduktan sonra barikat kurulurken şu an ilçeye giriş için kullanılan Muş yolu, Karlıova yolu ve Hınıs yolunun da tamamıyla PKK'nin kontrolünde olduğu öne sürülüyor.

PKK'LİLER: 'ASKER VE POLİS CAN GÜVENLİĞİ İÇİN SOKAĞA ÇIKMASIN'

Diğer taraftan, Muş Valiliği tarafından Varto ilçe merkezinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından PKK'lilerin Varto İlçe Emniyet Müdürlüğü'nü telefonla arayarak 'polis ve askere sokağa çıkma yasağı getirildiğini' söylediği iddia edildi. Telefonda emniyeti arayan bir PKK'linin, "Varto'da demokratik özerklik ilan edilmiştir ve tüm sokaklar PKK gerillalarının denetimindedir. Siz polis ve askerlere sokağa çıkmak yasaktır. Kendi can güvenliğiniz için sokağa çıkmayınız. Bundan sonra Varto PKK gerillalarının denetimindedir," dediği öne sürüldü.

TAKVİYE ASKERİ GÜÇLER VE PKK'LİLER ARASINDA ÇATIŞMALAR

Varto'da şu an ilçe girişine takviye gelen askerler ile PKK'liler arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, ilçe merkezinde ise asker ve polislerin karakollardan dışarı çıkamadığı bildiriliyor.

(Kaynak: DİHA / Fotoğraf: @Demir_Hayri_)

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2015, 11:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
tc
tc - 3 yıl Önce

Şerefsizler....utanmadan yalan haber yapabiliyorsunuz.insanlık onurunuz bile kalmamış sizin..yazık çok yazık....

HOZAN KÜRDİ
HOZAN KÜRDİ - 3 yıl Önce

"mirovek haft sala li malaxe buye ağa lé haya keseki jé nebuye" biri evinde yeddi yıl ağalığını ilan etmiş, ama kimsenin bundan haberi olmamış . bu haberleri yaymakla neyi amaçlıyorsunuz. ben olsam hazır hendekleri kazmışken,köprüleri uçumuşken,özerklik ilan etmişken, girişleri de müdaheleyide engelliyecektim .sizi bir-iki ay o halde bırakacaktım .fakat vartonun garibanhalkına yazık olacak.

türk
türk - 3 yıl Önce

boklar sizi

Osmanlı
Osmanlı - 3 yıl Önce

Anlat, anlat, heyecanlı oluyor. Yazık sizin gibi hainlere. Bu vatanı atalarınız ermeniler bile alamadı, size ne oluyor. Sonunuz yakındır, bu vatanın duyarlı evlatları sixi de tarihe gömecektir.

karayolları
karayolları - 3 yıl Önce

karayollarını kesin köprüleri uçurun hdp oy beklesin yaptiği hizmetlerden

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

dünyanin her yerine böyle ilan edilmistir tarihe bakin

tek vatan
tek vatan - 3 yıl Önce

Hadi lan oradan dediğiniz yer alibabanın Çiftliği kadar yer mezarınızı hazırlayın değilse bir mezarınız bile olmayacak

umut
umut - 3 yıl Önce

Lan yalan haberse sizin yavsak medyaniz nie yayınlayıp duruyor ulan sizin sonunuz geldi artık kürt halkı uyanmış özgürlüğü alacak almaya da başladı türkün gücünü de gördük bok yoluna gitti türkün gücünü göreceksiniz diyen yavsak