Van’da Ermeni mezarlığı üzerine tuvalet yaptıran Çiçekli: Yıkmayacağız

Kayyum Çiçekli, Kurtulmuş’un açıklamalarının çarpıtıldığını söyledi

Van’da Ermeni mezarlığı üzerine tuvalet yaptıran Çiçekli: Yıkmayacağız

Edremit Belediyesi'ne kayyum olarak atanan Atıf Çiçekli, 'Bölgede bir Ermeni mezarlığının olmadığını' iddia etti.

Kültür Bakanı Kurtulmuş'un 'Ermeni mezarlığı üzerindeki tuvalet 60 gün içerisinde kaldırılacak' açıklamasının 'çarpıtıldığını' söyleyen Çiçek, “Kültür ve Turizm Bakanımızın buradaki asfaltın bir kısmının kaldırılması ile ilgili açıklamasını çarpıtıyorlar. Birinci ağızdan söylüyorum basit bir asfaltın parke taşı ile değişimi(100 m2) mevzusunu kendi yalanlarına alet etmeye çalışıyorlar. Herhangi bir bina veya yapı yapmadık ve yıkmayacağız” dedi.

Bölgede Ermeni mezarlığı olmadığını öne süren kayyum Çiçek, “Burada bir ermeni mezarlığı da YOK! Tüm gayretimizle Vana ve Edremit’e hizmet etmeye devam edeceğiz, bu Ermeni milletvekili Garo Paylan ve bu konuyu takip eden tüm Ermeni aşıklarına söylüyorum; bu doğa harikası yeri daha da güzelleştireceğim, bu memlekette yaşayan herkesi oraya götürecek ve burayı insanımızın hizmetine kazandıracağım. Seneye tekneler, jetskiler, yelkenler ve tüm modern imkanlarla kalitesini artırarak insanımıza hizmete devam edecek inşallah. Kalın selametle” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan'ın bir süre önce yapmış olduğu 'Van’ın Edremit ilçesinde bulunan Ermeni mezarlığının üstüne tuvalet inşa edildiği' yönündeki açıklamasına yanıt veren Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un, söz konusu yapıların kaldırılacağını söylemesinin ardından, bölgeye kayyum olarak atanan Van Edremit Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli, bugün kendi sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu.

Çiçekli’nin konuyla ilgili paylaşımı şöyle:

“Değerli Hemşerilerim; yaz aylarında Edremit halk plajını hep beraber açtık. Buradaki binaların 1967 yılında yapıldığını, harabe halde olduğunu, buraları temizleyip hizmete açtığımızı daha öncesinde paylaşmıştım. Bu hizmeti karalamak için her türlü çaba içine girdiklerini de hatırlarsınız. Şimdi de Kültür ve Turizm Bakanımızın buradaki asfaltın bir kısmının kaldırılması ile ilgili açıklamasını çarpıtıyorlar.

Birinci ağızdan söylüyorum basit bir asfaltın parke taşı ile değişimi(100 m2) mevzusunu kendi yalanlarına alet etmeye çalışıyorlar. Herhangi bir bina veya yapı yapmadık ve yıkmayacağız.

Burada bir ermeni mezarlığı da YOK! Tüm gayretimizle Vana ve Edremit’e hizmet etmeye devam edeceğiz, bu Ermeni milletvekili Garo Paylan ve bu konuyu takip eden tüm Ermeni aşıklarına söylüyorum; bu doğa harikası yeri daha da güzelleştireceğim, bu memlekette yaşayan herkesi oraya götürecek ve burayı insanımızın hizmetine kazandıracağım. Seneye tekneler, jetskiler, yelkenler ve tüm modern imkanlarla kalitesini artırarak insanımıza hizmete devam edecek inşallah. Kalın selametle”

KURTULMUŞ NE DEMİŞTİ?

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Van’ın Edremit Belediyesi'ne atanan kayyım tarafından Ermeni mezarlığının üzerine inşa edilen tuvaletin kaldırılması için çalışma başlatıldığını açıklamıştı.

Konunun takipçisi olacaklarını kaydeden Kurtulmuş, "Edremit’teki kazılarla ilgili Koruma Kurulumuz tarafından, alanda mevcut bulunan yapıların işleme uygun olmadığına, izinsiz uygulamaların kültür varlığı tabakasına zarar vermeden ilgili müze müdürlüğü denetiminde 60 gün içerisinde kaldırılmasına karar verilmiştir. Yani ‘Tuvalet yapıldı’ dediğiniz yerle ilgili, yapılan yapıların kaldırılmasıyla ilgili Koruma Kurulu kararı var" demişti.

NE OLMUŞTU?

Van’ın Edremit Belediyesi’ne atanan kayyım 1’inci dereceden sit alanı ilan edilen Ermeni mezarlığı ve Dilkaya Höyüğü üzerine tuvalet, otopark ve soyunma kabinleri yaptırmıştı. Olayın KHK ile kapatılan dihaber tarafından gündeme getirilmesi sonrası uygulama Türkiye ve dünyadan büyük tepkilere neden olmuştu. Haberin kamuoyunda yer alması ardından Edremit Belediyesi kayyımı Atıf Çiçekli ise, böyle bir durumun olmadığını iddia ederek, çıkan haberleri yalanlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2017, 12:21

YORUM EKLE
YORUMLAR
Edremit
Edremit - 3 yıl Önce

Seçilmeden gelen kör mü tarihe sahip çıkacak?

Kendi memleketin de Bayburt’ta bile bir tane oy alamayacak olan sen kayyum olarak atandığın yere neyin hizmetini veriyorsun seçimler de bağımsız aday olarak gelir misiniz oy çoğunluğunuzu görelim sonra bin yıllarca o topraklarda yaşamış kadim milletlerin mezarlığına tuvalet yapın ayıp size..

vatandaş
vatandaş - 3 yıl Önce

benim bildiğim; islam dininde mezarlara ( hangi dinden olursa olsun) saygı gösterilmesi gerektiriyor..merak ediyorum bu adam hangi dinden

Tanri Esbaskani
Tanri Esbaskani - 3 yıl Önce

cicekli ermeni boku ile beslendigi icin simdiden önlemini almis ac kalmamak icin. neyapsin adam kislik ihtiyacini gideriyor.

SIRADAKİ HABER