Van'da mülteciler günlerce aç susuz ahırlarda bekletiliyorlar

Ekmek ve su dışında mültecilere hiçbir şeyin verilmediğini ifade eden mahalleliler, mültecilere bir ekmeğin de 10 TL’den satıldığını söyledi

Van'da mülteciler günlerce aç susuz ahırlarda bekletiliyorlar

Afganistan, Pakistan ve İran’dan Van’a insan kaçakçılığı açık açık yapılmaya başlandı. Van üzerinden batı illerine taşınan mülteciler, günlerce aç susuz bir şekilde üstü kapalı ahırlarda bekletiliyor. Mezopotamya Ajansı (MA), kent merkezinde bir ahırda başka kentlere taşınmak üzere bekletilen on onlarca mülteciyi görüntüledi. 

Çaldıran, Özalp, Saray ve Başkale gibi sınırla teması olan bazı mahallerde insan kaçakçıları tarafından alınan mülteciler, araçlarla kent merkeze getiriliyor. Mülteciler, daha sonra Erciş ve Gevaş ilçelerinden karayolu ya da Van Gölü üzerinden teknelerle Bitlis’in Tatvan ilçesine taşınıyor. 

BİR EKMEK 10 TL’YE VERİLİYOR

Kent merkezindeki birçok mahallede ahır ya da boş evlere yerleştirilen mülteciler burada günlerce aç susuz bekletiliyor. İpekyolu ilçesine bağlı Hisar Mahallesi’nde kaydettiğimiz görüntülerde mültecilerin zor koşullarını ortaya koyuyor. Kamyon, otobüs, otomobil ve minibüslerle her gün sabahın erken saatlerinde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu mülteciler bekletildikleri ahırlardan alınarak, Tatvan’a götürülüyor. 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2021, 19:44

YORUM EKLE
YORUMLAR
sorun ne
sorun ne - 1 ay Önce

devletler istese sınırdan kuş geçirmez ama soru neden bunlara izin veriyorlar.ya bunlar yola harcayacakları parayı rezilliği çekmeden bir vize verilerek uçak bileti ile avrupaya veya gitmek istedikleri yere niye gitmiyorlarda böyle kaçak yollardan sokuluyor ülkelere tamamen ucuz iş gücü oluşturup emek piyasasının fiyatını düşürmek için.

SIRADAKİ HABER