Van'da kayyım 'Çocuk Eğitim ve Yaşam Merkezi'ni kapattı

Toplamda 300 gönüllü eğitmenin yer aldığı çocuk merkezinde 85 öğrenci bulunuyordu

Van'da kayyım 'Çocuk Eğitim ve Yaşam Merkezi'ni kapattı

Demokratik Bölgeler Partili (DBP) Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve önceki yıl Edremit ilçesine bağlı Süphan Mahallesi'nde hizmete açılan “Hınar Çocuk Yaşam Merkezi” belediyeye atanan kayyım tarafından önce ismi değiştirilerek, “Çocuk Eğitim ve Yaşam Merkezi” yapıldı, ardından da kapsına kilit vuruldu. 

Toplamda 300 gönüllü eğitmenin yer aldığı çocuk merkezinde 85 öğrenci bulunuyordu. Merkez içerisinde çocukların oyun oynayabilecekleri çocuk parkı, basketbol ve voleybol sahasının yanı sıra çocuklara yönelik, drama, tiyatro, sinema, zeka oyunları atölyesi, beceri geliştirme odası ve bilgisayar odası da oluşturulmuştu. Kürtçenin yanı sıra, Rusça, İngilizce, Fransızca ve Türkçe derslerinin de verildiği çocuk merkezinin kapatılması tepkilere neden oldu. 

‘KAYYIM İZİN VERMEDİ'

Hinar Çocuk Merkezi'nde gönüllü eğitmen olarak çalışan Türkçe Öğretmeni Taner Türümiş, merkezde çocuklar için her alanda eğitimler vermek için projeler hazırladıklarını ancak kayyım yönetimi tarafından merkezin kapatıldığını söyledi. Çok sayıda gönüllünün burada eğitim vermek için başvuru yaptığını hatırlatan Türemiş, yine merkezde sosyolog ve psikologların da yer aldığını söyledi. Çocukları kentle buluşturmak ve istedikleri alanda becerilerini geliştirmek için programlar hazırladıklarını aktaran Türemiş, "Kurulan bu merkez bizim açımızdan pilot bir çalışma olacaktı. Bu çalışma başarıya ulaşsaydı farklı mahallelerde de bu tür merkezlerin yapılması için çalışmalar yapacaktık" dedi. 

Merkezin kısa süre içerisinde kayyum tarafından kapatıldığını hatırlatan Türemiş, öğrencileri kaydettikleri bir dönemde merkezin kapatıldığını söyledi.  

Tek amaçlarının çocukları bir araya getirerek onlara gerekli eğitimi vermek olduğunu aktaran Türemiş, "Yaşam merkezinde çocukları bir araya getirmek istedik. Amacımız çocukları bir arada tutmaktı. Özellikle son dönemlerde artan madde bağımlılığı ile ilgili de önemli çalışmalar yapacaktık. Madde bağımlılığının önüne geçmek ve bununla mücadele etmek için burası önemli bir rol oynayacaktı" diye konuştu. Merkezin tamamlanmasının ardından kısa bir süre içerisinde mahalleli çocuklara ulaştıklarını ve aktivitelere başladıklarını aktaran Türümiş, “Kayyım ilk geldiğinde merkezin Kuran Kursu yapılacağını bize ilettiler ama şuan kapalı bir şekilde duruyor” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2017, 19:31

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER