Valilikten, '1 Eylül Dünya Barış Günü' mitingine izin yok

Valiliğin gerekçesi: Kadıköy Meydanı kalabalık, araç trafiği çok yoğun; Sendika, kurum ve partiler ise yasağı tanımayacaklarını duyurdu...

Valilikten, '1 Eylül Dünya Barış Günü' mitingine izin yok

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Türk Mühendis ve Mimarlar Odası (TMMOB) Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Halkların Demokratik Partisi’nin de aralarında olduğu kurumların 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yarın Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenleyeceği mitinge İstanbul Valiliği tarafından izin verilmedi.

Gerekçe olarak Kadıköy Meydanı’nın kalabalık olması ve araç trafiğinin yoğun olması gösterildi.

1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine valiliğin izin vermemesine tertip komitesi tepki gösterdi. Tertip Komitesi, yarınki 1 Eylül etkinliğine ilişkin Makina Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Şamil Altan, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç, DİSK İstanbul Temsilcisi Önder Atay, KESK İstanbul Dönem Sözcüsü Fadime Kavak, TMMOB İl Koordinasyonu Kurulu Sözcüsü Süleyman Solmaz ve kurum temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Şamil Altan, Kadıköy’de 1 Eylül mitingi düzenlemek istediklerini, ancak İstanbul Valiliği ile görüştüklerinde mitinge izin verilmeyeceği, ancak başka etkinlikler yapılabileceği yanıtı verildiğini söyledi.

Altan, valiliğin dün akşam saatlerinde gönderdiği tebligatta “Kadıköy Meydanı’nın kalabalık olması ve araç trafiğinin yoğun olduğu” gerekçesiyle Kadıköy’de düzenlenecek olan şölene izin vermediğini söyledi.

İstanbul’da uzun süredir 1 Eylül çalışması yürüttüklerini belirten Altan, valiliğe kararından vazgeçme çağrısı yaparak, yarın 17.00da Kadıköy İskele Meydanı’nda olacaklarını ifade etti.

Basın toplantısında söz alan DİSK İstanbul Temsilcisi Atay, DİSK, KESK, TTB, TMMOB ile Türkiye’nin tüm illerinde etkinlikler düzenlediklerini ancak tek sorunun İstanbul Valiliği tarafından çıkarıldığını söyledi. Atay, “Ne olursa olsun barış mesajlarımızı Kadıköy’de vereceğiz” dedi.

Toplantıda söz alan KESK İstanbul Şubeler Platformu sözcüsü Fadime Kavak, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç ve TMMOB İKK Sözcüsü Süleyman Solmaz da valiliğin kararını tanımayacaklarını ve yarın yapılacak şölene güçlü bir şekilde katılım sağlayacaklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2014, 21:23
YORUM EKLE