Vali Mutlu'dan açıklama

Hüseyin Avni Mutlu müdahaleyi savundu…

Vali Mutlu'dan açıklama

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim meydanı ve çevresinde yaşanan olaylarla ilgili olarak, "Marjinal grupların şu an itibariyle amaçlamış oldukları daha büyük çapta çatışma yaratma ortamına fırsat verilmedi" dedi

Mutlu, valilikte düzenlediği basın toplantısında, sabah saatlerinde Taksim'de yaşananlara ilişkin bilgi verdi.

Vali Mutlu, Taksim Meydanı ve çevresindeki duruşlarının, sadece AKM ve Cumhuriyet Anıtı'na ifade edilen materyallerin asılmaması için sürdüğünü söyledi.

Kamuoyunun da konuyla ilgili beklenti ve dileklerinin bu yönde olduğunu bilerek hareket ettiklerini savunan Mutlu, şunları kaydetti:

"Gerçekten Gezi Parkı'nda çevreci bir yaklaşım içerisinde başlatmış olan bu girişimlerin neticesi itibariyle alan ve özellikle Atatürk heykelimiz ve Atatürk Kültür Merkezi, pek çok legal veya illegal kuruluşun adeta bir reklam panosu haline dönüştürülmüştür. Bu tablo, milletimizin gönlünde fevkalade üzüntüye sebebiyet vermekteydi ve dünya kamuoyu efkar-ı umumiyesi açısından da bu görüntüler ülkemiz imajına, İstanbul'un imajına da ciddi sıkıntı yaratmaktaydı.

Bu gerekçelerle bunu toparlayabilmek ve Taksim Meydanı'ndaki bu görüntüyü normalleştirebilmek amacıyla yapmış olduğumuz çalışma tamamlanmıştır. Bu noktadan itibaren de Gezi Parkı'na yönelik hiçbir müdahalemizin söz konusu olmayacağını teyiden bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Özellikle Gezi Parkı'ndaki kalan gençlerin bu çatışma ortamına çekilmek istenmesi yönündeki kışkırtıcı tahrik ve sözlere gençlerin itibar etmemiş olması, uyarılarımız doğrultusunda Gezi Parkı'nın dışına çıkmayarak orada beklemiş olmaları ve Taksim Meydanı'ndan polisimizle güvenlik güçlerimizle çatışmaya girmek isteyen gruplara bu manada prim vermemiş olmalarını fevkalade anlamlı ve değerli buluyoruz. Bu vesileyle daha önce ifade ettiğim gibi bu yaklaşımlarıyla polisimize yardımcı olan bu tutumlarını dikkatle takip ettiğimizi ve onlara teşekkür ettiğimizi söylemiştim. Bunu bir kez daha kamuoyuma paylaşmak istiyorum."

Mutlu, bu duyarlılığın gerek Gezi Parkı'ndaki gençler gerekse duyarlı yurttaşlar açısından aynı özenle sürdürülmesi gerektiğini söyleyerek, "Bundan sonraki aşamalar da hepimiz açısından, ülkemiz açısından önem arz etmektedir ve süreç bu yönde ilerletilebildiği takdirde ki bu konuda ümitlerimiz fevkalade yüksektir, bundan sonraki tablonun İstanbulumuz açısından ve ülkemiz açısından da rahatlatıcı bir süreç olacağını görmek mümkündür" diye konuştu.

SORU VE CEVAPLAR

"Şu anda çatışmalarda, ciddi, hastanelerde yaralı olarak tedaviyi gerektirecek herhangi sıkıntı olmamıştır. Ama tabiki çatışmaların getirmiş olduğu ufak yaralanmalar berelenmeler söz konusu. Polis aracımızın molotoflorla yakılmasına kadar alanda bizlere karşı sürekli olarak eylem gerçekleştirmeye çalışan kişilere karşı gözaltı işlemi yapılmıştır" dedi.

"Özellikle Gezi Parkı'ndaki kalan gençlerin bu çatışma ortamına çekilmek istenmesi yönündeki kışkırtıcı tahrik ve sözlere gençlerin itibar etmemiş olması, uyarılarımız doğrultusunda Gezi Parkı'nın dışına çıkmayarak orada beklemiş olmaları ve Taksim Meydanı'ndan polisimizle güvenlik güçlerimizle çatışmaya girmek isteyen gruplara bu manada prim vermemiş olmalarını fevkalade anlamlı ve değerli buluyoruz" dedi.

Sosyal medyaya dikkat edin. Sosyal medyayı kışkırtmak için kullananlar vardır. Uydur uydur yaz durumu vardır.

Bundan sonraki süreçte yeni baştan böyle görüntülere izin vermeyeceğiz. AKM ve Atatürk anıtını reklam panosu görüntüsünden kurtardık.

Gezi parkına gidebiliriz, gençlerle farklı şekildeki temaslarımız sürüyor. Bugünkü duruşları açısından da onlara teşekkür ederiz.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2013, 18:14
YORUM EKLE