Uzaya gidecek ilk Türkiyeli: İstanbul'da yaşamak daha tehlikeli

İTÜ Uzay Mühendisliği öğrencisi Halil Kayıkçı, “Uzay yolculuğundan korkmuyorum çünkü İstanbul’da yaşamak daha tehlikeli” dedi

Uzaya gidecek ilk Türkiyeli: İstanbul'da yaşamak daha tehlikeli

İTÜ Uzay Mühendisliği öğrencisi Halil Kayıkçı, 2017’deki uzay yolculuğu için gün sayıyor.

Kayıkçı, dersteyken arkadaşları “Bir şirket uzaya turist götürüyormuş” deyince “Neden o ben olmayayım?” diyerek harekete geçti.

Habertürk'ün haberine göre; çekiliş ve testler sonrası Türkiye’de ilk 3’e girdi. Ardından NASA’da 60 ülkeden 107 kişi ile 1 haftalık eğitimden geçti, uzay yolculuğu biletini alan 23 kişiden biri oldu. Aslında yolculuk 2015 için planlanmıştı. Ancak 2014’te başka bir turistik uzay aracı olan Virgin Galactic’in test sürüşü sırasında kanadı açılmadı, infilak etti ve 2 pilotundan biri hayatını kaybetti. Bu kaza, diğer şirketlerin uçuşlarını da etkiledi.

Kayıkçı’nın yolculuğu için yeni tarih 2017 oldu.

'İSTANBUL’DA YAŞAMAK DAHA TEHLİKELİ'

NASA’da çalışmanın çocukluk hayali olduğunu belirten Kayıkçı, “Yüzde 98, 99 ihtimalle Churasan diye Karayip adası var. Biz oradaki uzay limanında aracımıza binip roketlerimizi çalıştıracağız. 2 kişilik uzay aracında co-pilot gibi olacağım. Uzay yolculuğundan korkmuyorum çünkü İstanbul’da yaşamak daha tehlikeli bence. Eve giderken daha fazla tedirgin oluyorum” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2016, 11:39

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER