Uzan ailesi, TMSF'nin el koyduğu şirketleri alanlara 69 milyar Euro'luk tazminat davası açtı

Uzan grubuna ait şirketleri satın alan sanıklara 'dolandırıcılık ve haksız kazanç elde etme suçlamaları' yöneltiliyor

Uzan ailesi, TMSF'nin el koyduğu şirketleri alanlara 69 milyar Euro'luk tazminat davası açtı

Cem Uzan ve Hakan Uzan, aralarında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Motorola ve Vodafone'un da bulunduğu 60 firma ve kişiye yaklaşık 69 milyar Euro tutarında tazminat davası açtı. Uzan'lar TMSF'nin el koyduğu şirketleri satın alanları "dolandırıcılık ve haksız kazançla" suçluyor. 

Euronews'un yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, Uzan'ların açtığı, Paris İstinaf Mahkemesi'nde açılan davada sanıklar arasında Suzan Sabancı, Ferit Şahenk, Aydın Doğan, Nihat Özdemir ve Ahmet Nazif Zorlu gibi isimler de yer alıyor. TMSF'nin el koyduğu Uzan grubuna ait şirketleri satın alan sanıklara 'dolandırıcılık ve haksız kazanç elde etme suçlamaları' yöneltiliyor.

Davacılar, 2005'te gerçekleşen satışlarla ilgili tazmin edilmesi gereken miktarın 68.9 milyar Euro olduğunu savundu.

Davanın ilk duruşmasının savunma tarafına tanınacak süreden dolayı 2021 sonunda ya da 2022 başında görülmesi bekleniyor.

Le Figaro gazetesine konuşan Fransız mahkemesinden bir yetkili, daha önce Twitter ve Airbnb gibi şirketlerin davalarına baktıklarını ve söz konusu tazminat miktarını "şaşkınlıkla karşılamadıklarını" belirtti.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2021, 19:57

YORUM EKLE
YORUMLAR
suç ve ceza
suç ve ceza - 3 hafta Önce

bu adamda yanlış yaptı yüksek faizle milletin parasını topladı sonra batırdı tamamda hukukta ceza suçtan büyük olamaz suç ne kadar ise ceza o kadar olmalı.yani adamın şirketlerine el koyacak kadar ceza olmamalı.borcu ne kadarsa o kadar cezalandırmalıydı adalet bunu gerektirir.

mantıkçı
mantıkçı - 3 hafta Önce

taktiksel olarak cem uzan a da oy verilebilir bunların hakkında gelir çünkü kendisine yapılanı buda onlara yapar.

SIRADAKİ HABER