Üstündağ: Kürtlerden direnişi öğrenmeseydik bu bildiriyi imzalamazdık

Yrd. Doç. Dr. Nazan Üstündağ, "Eğer Kürtlerden direnişi öğrenmeseydik bu bildiriyi imzalamazdık" dedi

Üstündağ: Kürtlerden direnişi öğrenmeseydik bu bildiriyi imzalamazdık
Barış bildirisine imza atan akademisyenlere destek vermek amacı ile Mersin'de yapılan panelde konuşan Yrd. Doç. Dr. Nazan Üstündağ, "Eğer Kürtlerden direnişi öğrenmeseydik bu bildiriyi imzalamazdık" dedi.

Akdeniz Belediyesi ve Mersin Barış Akademisyenleri, barış bildirisine imza atan akademisyenlere destek vermek amacı ile Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu'nda "Akademi Özgür mü barış mümkün mü?" adlı panel düzenlendi.

Panele HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, KESK Genel Eşbaşkanı Raziye Köse, Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanları, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Hakan Mertcan, Yrd. Doç. Dr. Naif Beswan, Yrd. Doç. Dr. Nazan Üstündağ ve çok sayıda kişi katıldı.

'EĞER KÜRTLERDEN DİRENİŞİ ÖĞRENMESEYDİK BU BİLDİRİYİ İMZALAMAZDIK' 

DİHA’nın haberine göre; 11 Ocak'a kadar kendini kadın, solcu, Kürt dostu olarak gördüğünü söyleyen Yrd. Doç. Dr. Nazan Üstündağ, 11 Ocak'tan sonra kendini ilk defa akademisyen olarak gördüğünü dile getirdi. 

Barış bildirisiyle hakikate sahip çıktıklarını dile getiren Üstündağ, " Bizim var olma mücadelemizi, Kürt halkının var olma mücadelesini bitirmeye çalışıyorlar. Ama bizi de, Kürt halkını da bitiremeyecekler" dedi. Akademisyenlerin bu bildiriyi 10 yıldır Kürt mücadelesinden aldıkları bilgi ve düşünceden yararlanarak imzaladıklarını belirten Üstündağ, "Eğer Kürtlerden direnişi öğrenmeseydik bu bildiriyi imzalamazdık" dedi.

NE OLMUŞTU?

"Bu suça ortak olmayacağız" diyerek 11 Ocak'ta düzenledikleri basın toplantısı ile kamuoyuna barış çağrısı yapan akademisyenlerden Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, bildiriye imza attığı için hakkında yakalama ve gözaltı kararı olmasına rağmen 31 Mart'ta Paris'ten İstanbul'a gelmiş ve nöbetçi mahkeme tarafından "örgüt propagandası" iddiasıyla tutuklanmıştı. Dün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Dr. Kıvanç Ersoy, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ile birlikte hakim karşısına çıkan Camcı, savunmalarının ardından tahliye edilmişti.
Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 19:40
YORUM EKLE