Urfa'da yürüyüş ve protestolar yasaklandı

Yasağın bitiş süresi, 31 Ocak olarak açıklandı

Urfa'da yürüyüş ve protestolar yasaklandı

Urfa Valiliği, kentteki yürüyüş, basın açıklaması ve protesto gösterilerinin 30 günlüğüne yasaklandığını açıkladı.

Valiliğin resmi internet sitesinden yaptığı duyuruya göre, “mahalli idare organlarının, kamu kurumlarının, kamuya yararlı dernekler ve üniversitenin yapacağı etkinlikler dışında kalan tüm etkinlikler” dün itibariyle yasaklandı.

Yasağın bitiş süresi, 31 Ocak 2018 olarak açıklandı.

Valilik, kararını, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11. maddesine, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C. maddesine ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesine dayandırdı.

Urfa Valiliğinin açıklamasının tamamı şöyle:

“Mahalli idare organlarının, kamu kurumlarının, kamuya yararlı dernekler ve üniversitenin yapacağı etkinlikler dışında kalan yapılması muhtemel her türlü yürüyüş, basın açıklaması, miting, çadır kurma, stant açma ve benzeri türdeki tüm etkinlikler, 2935 Sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11. Maddesi, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesine istinaden, diğer illerden katılımlarla birlikte, 02 Ocak 2018 ile 31 Ocak 2018 tarihleri arasında 30 (otuz) gün süreyle il merkezi ve ilçelerimiz dahil olmak üzere Şanlıurfa coğrafi sınırları içerisinde yasaklanmıştır.

“Ayrıca mahalli idare organlarının, kamu kurumlarının, kamuya yararlı derneklerin ve üniversitelerin ilimizde düzenleyecekleri etkinliklerde ilimizin içerisinde bulunduğu stratejik konumu da göz önüne alınarak istenmeyen ve üzücü olaylara mahal vermemek adına etkinliklerle ilgili en geç 48 saat öncesinden merkezde İl Emniyet Müdürlüğüne, ilçelerde İlçe Emniyet Müdürlüklerine bildirimde bulunmaları gerekmektedir.” 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 09:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER