Uluslararası Af Örgütü'nden Osman Kavala çağrısı

"Türkiye yetkililerinin Osman Kavala'yı serbest bırakmak ve aleyhindeki cezai soruşturmaya son vermekten başka seçeneği yok"

Uluslararası Af Örgütü'nden Osman Kavala çağrısı

AİHM kararlarının icra edilmesini izlemekten sorumlu olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Osman Kavala'nın son tutukluluk dosyasının kesinleşen AİHM kararındaki ihlalleri sürdürdüğüne dair kanaatini yeniden deklare ederek Kavala'nın derhal tahliyesini Türkiye makamlarından talep etti.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü Nils Muižnieks, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin Türkiye'nin Osman Kavala'yı, derhal serbest bırakmasını talep eden sert ifadeli ara kararının ardından şunları söyledi:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Osman Kavala'nın tutukluluğunun siyasi saiklerle olduğuna dair verdiği bağlayıcı kararın üzerinden yaklaşık bir yıl geçtikten sonra, bugün Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını talep eden karar Türkiye yetkililerine tutukluluğunun devam ettirilmesine müsamaha gösterilemeyeceğine dair açık bir mesaj veriyor.

Dünkü karar ve geçen yılki AİHM kararı Türkiye yetkilileri tarafından görmezden gelinemez. Karara uyulmaması ve Osman Kavala’nın dördüncü yılına giren hapis cezası hukuka aykırıdır. Osman Kavala'nın parmaklıklar ardında geçirdiği her gün, tutukluluğunun ardındaki gizli saikin bir başka kanıtıdır.

Türkiye yetkililerinin Osman Kavala'yı serbest bırakmak ve aleyhindeki cezai soruşturmaya son vermekten başka seçeneği yok. Bunların yapılmaması, Kavala’nın insan haklarının daha fazla ihlal edilmesi anlamına gelecek ve Türkiye’nin işlemeyen adalet sistemi üzerinde bir başka utanç verici leke olacaktır. "


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER