Uluslararası Af Örgütü: Bu siyasi oyunun bedelini mülteciler ödememeli

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'nin mültecilere Avrupa'ya gitmeleri için sınırlarını açma kararını değerlendirdi

Uluslararası Af Örgütü: Bu siyasi oyunun bedelini mülteciler ödememeli

Türkiye'nin sığınmacıların topraklarını terk etmelerine ve özellikle Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarından Avrupa Birliği'ne girmeye çalışmalara izin verdiğine dair haberlerin ardından Uluslararası Af Örgütü bir açıklama yayınladı.

Uluslararası Af Örgütü adına yapılan açıklamada Araştırma Direktör Yardımcısı Massimo Moratti şunları söyledi:

“Şu anda Türkiye'nin AB ile kara ve deniz sınırlarında gördüğümüz şey, AB-Türkiye anlaşmasının öngörülebilir bir sonucu olarak, sığınma arayan insanların ölümcül bir siyasi oyunda bir kez daha pazarlık kozu olarak kullanılmasıdır.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin hem mali destek yoluyla hem de Avrupa'ya güvenli geçiş yolları sağlayarak Türkiye'ye gelen mültecilerin sorumluluğunu paylaşmak için çok daha fazla şey yapmaları gerekiyor.

Yunanistan ve Bulgaristan, koruma talebinde bulunan insanların topraklarına erişimini sağlamalı ve sınır muhafızları sınırda toplananlar insanlara aşırı güç kullanmaktan kaçınmalıdır. Geçerli seyahat belgelerine sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın, resmi sınır geçişlerinden geçmelerine izin verilmelidir. Avrupa Birliği’nin dış sınırlarına sahip ülkeler, uygun yerlerde, yeterli sayıda ve güvenli sınır geçiş noktalarını mülteciler için açık tutmalıdır.

Avrupa Komisyonu da ayrıca, Yunanistan ve Bulgaristan’ın sığınmacıların yeterli karşılama ve sığınma prosedürlerine erişimini sağlamak için Yunanistan ve Bulgaristan’a gerekebilecek her türlü desteği acilen koordine etmelidir. Üye devletler, paylarına düşen sorumluluğu adil bir şekilde üstlenmelidir.” 

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER