'Uludere'de intihar etti' denilen Er Azmi Ayverdi'nin ailesi: Neden 15 saat gizlendi?

Şırnak’ın Uludere ilçesinde askerlik görevini yapan Azmi Ayverdi, 19 Ocak Salı günü kafasına tek el ateş edilmiş şekilde ölü bulundu

'Uludere'de intihar etti' denilen Er Azmi Ayverdi'nin ailesi: Neden 15 saat gizlendi?

Şırnak’ın Uludere ilçesinde askerlik görevini yapan ve terhisine 2 ay kaldığı ifade edilen Azmi Ayverdi’nin intihar ettiği iddia edildi.

Ancak ailesi, Ayverdi’nin intihar etmesi için hiçbir neden olmadığını söylerken, ölümünün şüpheli olduğunu ve aydınlatılması gerektiğini ifade etti.

Askere giderken damatlığını alıp öyle gittiği belirtilen Ayverdi’nin ölümünü yargıya taşıyan ailesi olayla ilgili açıklamalarda bulundu.

www.gercekgundem.com’dan Elif Ünsal’ın haberine göre, Azmi Ayverdi’nin teyzesinin kızı Sema Gülpak, “Olay öncesi kuzenim 3 gün kar temizlediğini ve dördüncü gün komutanından nöbeti başkasına yazmasını istediğini söyledi.

Komutanının ise nöbet değişimini kabul etmediğini ifade etti.

Olayı annesine anlattığında annesi kendisine komutanıyla tekrar görüşmesini söyledi. Bu konuşma olaydan bir saat önce gerçekleşti.

Zaten kuzenim olaydan önce yaptığı telefon görüşmelerinde annesine düğün hazırlıklarına başlamasını, terhisine iki ay kaldığını söylemiş.

Ağabeyi ile görüştüğünde ise annesine yapacağı sürprizi anlatmış.

Ayrıca vefatından 1 saat önce yine kız arkadaşı ile görüşmüş. İntihar etmesi için hiçbir sebep yok, zaten askere damatlığını bile alıp gitmişti.” dedi.

Konunun yargıya intikal ettiğini belirten Sema Hanım, tek istediklerinin seslerini duyurmak olduğunu ifade etti.

Ayverdi’nin ablası Seda Ayverdi ise, “Bize neden 15 saat sonra haber verildi? Bütün şehit ailelerine 1 saat en geç 2 saat içinde haber verilirken, kardeşimin vefatı neden 15 saat gizlendi? Oradaki komutanlara sorduğumda ‘hava şartları’ dediler ama inandırıcı değil. Bize haber vermek için Uludere’den asker gelmedi, Malatya’daki birlikten rütbeliler 10:30’da haber verdi bize. 15 saat sonra haber verilmesi hava şartlarına bağlanırken Malatya’daki birlikten haber verilmesinin hava şartlarıyla ne alakası olabilir? Kız arkadaşıyla konuşurken 3 gün boyunca kar temizledik, bel boşluğuma denk geldi demiş. 19.01.2021 Salı akşamı saat 20:10’da kardeşim vefat ediyor, bize 20.01.2021 saat 10:30’da haber veriliyor. Kardeşim bize gece 01:30’da teslim edildi, 21.01.2021’de defnettik. Bize 15 saat sonra bilgi verilmesini hava şartlarına bağlıyorlar, şu bahaneye bakar mısınız ya? Sanki Uludere’den asker göndermişler de karla mücadele ederek gelmiş gibi, Malatya’dan iki asker bildirdi bize kardeşimin vefatını” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER