Ukrayna'da kaçırılan Türk gözlemci serbest

26 Mayıs'ta kaçırılmıştı

Ukrayna'da kaçırılan Türk gözlemci serbest

Yaklaşık bir ay önce Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından kaçırılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcisi Memet Kılıç serbest bırakıldı.

Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk Cumhuriyeti'nin "Başbakanı" Aleksandr Boroday, 26 Mayıs'ta Donetsk'te kaçırılan Kılıç ve diğer üç gözlemcinin Lugansk'taki bir isyancı lider tarafından tutulduğunu söyledi.

AGİT gözlemcilerini Donetsk'e getiren araçtan indikten sonra gazetecilere konuşan Boroday, "Koşulsuz serbest bırakıldılar. Aralarında bir Danimarkalı, bir Türk, bir İsviçre vatandaşı, sanırım bir de Estonyalı var" dedi.

AFP muhabiri, Donetsk'in merkezindeki bir otele getirilerek AGİT yetkililerine teslim edilen dört gözlemcinin yorgun ve gergin görüldüğünü bildirdi.

Boroday, 29 Mayıs'ta Lugansk'ta kaçırılan diğer dört AGİT gözlemcisiyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) personeli Kılıç'ın, diğer gözlemcilerle birkaç saat içinde Ukrayna'nın batısındaki daha güvenli bir yere nakledilmeleri ve oradan Kiev'e geçmeleri bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 14:41

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER