Uğur Kurt'u vuran polis ifadesini değiştirdi

Uğur Kurt davasının ilk duruşmasında ifade veren katil zanlısı polis ifadesini değiştirdi

Uğur Kurt'u vuran polis ifadesini değiştirdi

Bir yakınının cenaze törenine katılmak için gittiği İstanbul Okmeydanı Cemevinde, polisin silahından çıkan kurşunun başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Uğur Kurt’un ölümüyle ilgili açılan davanın ilk duruşması görülüyor. Katil zanlısı polis ifadesini değiştirdi.

Uğur Kurt davasının ilk duruşmasında ifade veren katil zanlısı polis ifadesini değiştirdi.

Evrensel'de yer alan habere göre, daha önce polis aracında elinde biber gazı silahıyla oturduğunu söyleyen S.K, mahkemede, “Elinde silah varken neden tabanca kullandın” diye sorulunca gaz silahının elinde değil aracın orta koltuğunda bulunduğunu söyledi. Yine savcılıkta olay yerinde bir iki dakika kaldıktan sonra hastaneye gittiğini söyleyen S.K’nin aslında delil toplama işlemine katıldığı ortaya çıkınca mahkemede olaydan 3-4 saat sonra hastaneye gittiğini söyledi.

‘PANİKLEDİM, ATEŞ ETTİM’

Bir yakınının cenaze törenine katılmak için gittiği Okmeydanı Cemevinde, polisin silahından çıkan kurşunun başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Uğur Kurt’un ölümüyle ilgili açılan davanın ilk duruşması görülüyor. Çağlayan’da bulunan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen duruşmaya Kurt’un ailesinin yanı sıra CHP Milletvekilleri İlhan Cihaner, Mahmut Tanal, Umut Oran, Aykut Erdoğdu ve Berkin Elvanın babası Sami Elvan da katıldı. Kimlik tespitinin ardından Mahkeme başkanı, Sanık Polis S.K’den olay gününü anlatmasını istedi.

S.K, olayın meydana geldiği eylem sırasında bulundukları polis aracına molotofkokteyli atıldığını, panikle dışarı çıktığını ve bu sırada elinde molotofkokteyli olan bir kişinin kendilerine doğru geldiğini, araçtan silahını alarak 1 kurşunu bu kişiye doğru sıktığını ileri sürdü. Silahın içinde 11-12 mermi bulunduğunu geriye kalanları havaya sıktığını iddia eden S.K, “Ateş ettiğim sırada elinde molotof olan şahıs 25-30 metre uzaktaydı ve benim karşımdaydı. Olay sırasında ben ateş etmeden önce de silah sesleri duydum. Bu nedenle benden önce başka polisler tarafından da ateş edildiğini düşünüyorum. Bulunduğumuz yer düz alan değildi. Kot farkı vardı. Bu sebeple yaptığım atış şahsın üzerinden geçip gitmiş olabilir. Ateş etmem ya da etmemem yönünde kimseden bir talimat almadım” diye konuştu.

Kurt’un ölümünden dolayı üzgün olduğunu ileri süren S.K, “Keşke o anı geri alabilsek ama mümkün değil. Yargılama sonunda vereceğiniz her türlü cezaya razıyım. Ailesi acılarında haklı diyebileceğim tek şey bilerek isteyerek o kişinin ölmesini istemedim. Çok üzgünüm, o kişinin orada öleceğini tahmin etseydim, kendimin ölmesini isterdim” dedi.

‘BOYALI TOP MERMİSİ SİLAHINI NEDEN KULLANMADIN?’

Kurt ailesinin avukatı Turgut kazan ise S.K’nın daha önce “Biber gazı atan FN silahımla aracın arkasında oturuyordum” dediğini hatırlatarak, bu silah varken, neden tabanca ile ateş ettiğini sordu. S.K., ise ifadesini değiştirerek silahın elinde değil, aracın orta koltuğunda bulunduğunu ileri sürerek, “Yanan bir araçtan 20 kg ağırlığında bir silahı nasıl çıkartabilirim” diye kendini savundu. Kazan ayrıca, S.K.’nin savcılıkta “Olay yerinde bir iki dakika kaldıktan sonra hastaneye gittim” dediğini, oysa ortaya çıkan olay yeri görüntülerinde S.K’nin olay yeri inceleme işlemine katıldığının tespit edildiğini kaydetti. Polis S.K. ise, yine ilk ifadesinin aksine olaydan 3-4 saat sonra hastaneye gittiğini, herhangi bir incelemeye katılmadığını öne sürdü. Mahkeme başkanı ise S.K’ye “Orada cemevi olduğunu, cenazenin bulunduğunu biliyor muydun?” diye sordu. S.K, de ilk defa o sokağa girdiğini, orada cemevi ve cenaze olduğunu bilmediğini iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2015, 17:38

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER