'Ucube' davasında gerekçeli karar açıklandı

Mehmet Aksoy'un 'İnsanlık Anıtı' heykeli için "Ucube" diyerek hakaret ettiği gerekçesiyle Erdoğan'ın tazminat ödemesinin kararlaştırıldığı davada mahkeme kararının gerekçesini açıkladı

'Ucube' davasında gerekçeli karar açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın, Başbakanlığı döneminde Kars’taki İnsanlık Anıtı için sarf ettiği sözlerin, heykeltıraş Mehmet Aksoy’un kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğunu belirten mahkeme, gerekçeli kararında, AİHM kararları ve Anayasa’ya gönderme yaptı.

Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un Kars’ta yıktırılan ‘İnsanlık Anıtı’ heykeli için “Ucube” diyerek hakaret ettiği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 bin TL tazminat ödemesinin kararlaştırıldığı davada mahkeme kararının gerekçesini açıkladı. Mahkeme, kararında ‘ucube’ sözcüğünün olumsuz anlamına vurgu yapan Erdoğan’ın açıklamalarına kişisel görüş çerçevesinde bakılamayacağını vurguladı.

Beş sayfalık gerekçeli kararda, “Anayasa’nın 64. maddesinde ‘Devletin sanat faaliyetlerini koruyacağı, sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alacağı’ ifade edilmiştir. Manevi zarar, kişilik değerlerinde oluşan objektif eksilmedir. Yalnız acı ve elemi manevi zarar olarak nitelemek, buna dayalı tazminat isteme hakkını sınırlama sonucunu doğurabilir. Bu nedenle duyulan acı ve çekilen ıstırap zarar değil, ortaya çıkabilecek görüntüsü olarak düşünülmelidir. Kişisel çıkarlar, kişilik haklarıdır. Kişilik hakları, kişisel varlıkların korunmasına ilişkindir. Bedensel ve ruhsal tamlık, kişinin adı, onuru gibi unsurlar kişisel varlıklardır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2015, 20:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER