Tutuklu siyasetçiler ‘Kobani’ ifadesi verecek

Tutuklu kadın siyasetçiler Sebahat Tuncel, Aysel Tuğluk, Gültan Kışanak ve Gülser Yıldırım’ın da “Kobani soruşturması” kapsamında ifadeleri alınacak

Tutuklu siyasetçiler ‘Kobani’ ifadesi verecek

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2014 Kobani eylemlerine ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan kadın siyasetçilerin de şüpheli sıfatıyla ifadeleri alınacak.

Karar, tutuklu bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekilleri Aysel Tuğluk ve Gülser Yıldırım’a tebliğ edildi.

Kadın siyasetçilerin, 12 Ekim Pazartesi günü Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla savcılığa ifade vereceği öğrenildi.

SORUŞTURMAYA DAİR

Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, eski milletvekilleri Ayla Akat Ata ve Altan Tan, BDP eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna, İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder ve HDP 2014 Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) yer alan 20 siyasetçi, 25 Eylül’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen siyasetçilere, 6-8 Ekim 2014 tarihindeki Kobani eylemleri, katıldıkları açıklamalar ve sosyal medya paylaşımları soruldu.

Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, BDP eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna, eski milletvekili Ayla Akat Ata, HDP yeni dönem MYK üyesi Alp Altınörs’ün de aralarında bulunduğu 17 siyasetçi tutuklandı. Siyasetçiler Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Gülfer Akkaya ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER