Tutuklu hak savunucusu Üstün: Suçsa hep birlikte işledik

Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, tutuklu insan hakları savunucusu İlknur Üstün ile görüştü

Tutuklu hak savunucusu Üstün: Suçsa hep birlikte işledik

İstanbul Büyükada’da 5 Temmuz’da gözaltına alınan ve 13 gün sonra önce mahkemeye çıkarılarak ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakılan ardından savcının itirazı üzerine tutuklanan hak savunucularından İlknur Üstün, Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka cezaevinde ziyaret etti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Üstün, tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi’nden Nazlıaka aracılığıyla gönderdi mesajda “Kadınlar yoksul ve yoksun olmasınlar; eğitim görsünler, tacize, tecavüze uğramasınlar istiyoruz. Eğer bu suçsa biz bu suçu hep birlikte işledik ve işliyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasama çalışmasında bulunanlar, kamu idaresinde bu çalışmalara destek verenler de bu suça ortaktır” dedi.

Nazlıaka’nın aktardıklarına göre kadınların özgürlüğü ve eşitliği için mücadele ettiklerini dile getiren Üstün şunları söyledi:

Bu mücadeleyi en demokratik zeminde ve şeffaf biçimde yaptık. Biz hep şiddetsiz bir dünya talep ettik. Bu talebimizi bundan sonra da seslendirmeye devam edeceğiz.

Kadınlar yoksul ve yoksun olmasınlar; eğitim görsünler, tacize, tecavüze uğramasınlar istiyoruz. Biz bunları Meclis’te yasa yaparak, kamu idaresinde politika oluşturmaya çalışarak, belediyelerde kadın dayanışma merkezleri kurarak gerçekleştirmeye çalıştık. Eğer bu suçsa biz bu suçu hep birlikte işledik ve işliyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasama çalışmasında bulunanlar, kamu idaresinde bu çalışmalara destek verenler ve tüm çalışma yaptıklarımız da bu suça ortaktır o zaman.

Üstün’ün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nde, kadına yönelik şiddeti önleme amaçlı yasalarda emeğinin olduğunu belirten Nazlıaka, “İlgili Bakan veya bu milletvekillerinden biri de çıkıp ‘İlknur Üstün’ü serbest bırakın’ demiyor ya, pes doğrusu! Demek ki iktidara pamuk ipliğiyle bağlılar ki ipin kopmasından çok korkuyorlar. Biz bu haksızlığı kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Yargıyı kendi arka bahçesine çevirerek siyasi kararlara imza atan bu sistem de tıpkı diğer tiyatro yargılamalar gibi çökecektir. İlknur’un tutuklanması iktidarın kadın düşmanlığının açıkça ilanıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2017, 23:17

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER