Tutuklu Af Örgütü yöneticisi Taner Kılıç hakkında karar

Taner Kılıç 22 Kasım'da yeniden hakim karşısına çıkacak

Tutuklu Af Örgütü yöneticisi Taner Kılıç hakkında karar

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı avukat Taner Kılıç'ın yargılandığı dava bugün İzmir'de görüldü.

Mahkeme Taner Kılıç'ın tutukluluğunun devamına karar verirken; davasının, hak savunucularının davasıyla birleştirilmesini uygun gördü.

Taner Kılıç 22 Kasım'da yeniden hakim karşısına çıkacak.

Kılıç, cep telefonuna, Fethullah Gülen yapılanmasının gizli iletişim programı olduğu iddia edilen ByLock uygulamasını indirmekle suçlanıyor.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı savunmasında ise bu konuyla ilgili olarak, "İki uzman bilirkişi raporu, telefonumda hiç ByLock indirildiğinin izine rastlanmadığını ortaya koydu" demişti.

Savcıya ifade verebilecekken pasaportunun iptal edildiğini ve iki hafta sonra evinin basıldığını belirten Taner Kılıç, "ByLock kullandığım kim tarafından nasıl "tespit" edildi, bu hala belli değil. Dosyada hiçbir yerde bunun delili, belgesi yok" diye konuşmuştu.

İnsan hakları savunucusu olduğunu vurgulayan Kılıç, Af Örgütü'ndeki konumunun ve insan hakları çalışmalarının da şiddet karşıtlığımın ispatı olduğunu söylemişti.

Savcı ise mütalaasında Taner Kılıç'ın tutukluluğunun devamını talep etti.

Mahkeme de savcının talebi doğrultusunda, tutukluluğun sürmesine karar verdi.

Avukat Taner Kılıç, Gülen cemaatine yönelik soruşturma kapsamında 6 Haziran'da 22 avukatla birlikte gözaltına alınmıştı.

Mahkeme 19 Haziran'da Taner Kılıç'ın tutuklanmasına karar vermişti.

Karara gerekçe olarak "ByLock programını indirip kullandığı" iddiasının yanı sıra Kılıç'ın Zaman gazetesi abonesi ve Zaman gazetesi genel yayın yönetmeninin (Ekrem Dumanlı) kız kardeşiyle evli olması ile çocuklarını KHK ile kapatılan okullarda okutulması gösterilmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 08:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER