Tutak'taki asker baskınında yaşamını yitiren Kaya’nın ölümüne tanık olan köylüler tehdit ediliyor

Tutak'ın Soğukpınar köyünde asker baskınında yaşamını yitiren Murat Kaya'nın öldürüldüğü ana tanıklık eden köylüler tehdit ediliyor

Tutak'taki asker baskınında yaşamını yitiren Kaya’nın ölümüne tanık olan köylüler tehdit ediliyor

Ağrı’nın Tutak ilçesine bağlı Soğukpınar (Mûşiyan) köyüne 6 Aralık’ta yapılan ve Murat Kaya ile kimlikleri tespit edilemeyen 3 kişinin yaşamını yitirdiği asker baskının üzerinden 21 gün geçti.

Olay sonrası günlerce köyü ablukaya alarak, giriş çıkışları engelleyen Tutak Jandarma Karakolu, şimdi de 3 çocuk babası Murat Kaya'nın öldürüldüğü ana tanıklık eden köylüleri tehdit ediyor.

Köylülerin bazen köye gelen askerlerce, bazen de karakola çağırılarak tehdit edildiğini dile getiren Kaya'nın ağabeyi Mazher Yalçın, kardeşinin öldürülme anına ait kamera kayıtlarının olduğunu söyledi.

O ANLARA AİT GÖRÜNTÜLER VAR

Söz konusu görüntülerin yargı süreci aşamasında taşıyacağı anlama dikkat çeken Yalçın, görüntülerin ortaya çıkarılması halinde kardeşinin sivil olduğunun bir kez daha kanıtlanacağını ifade etti.

Yalçın, “Benim kardeşim sivil 3 çocuk babasıydı. Evine 40 metre uzaklıkta askerler tarafından öldürüldü. Kardeşim evinden terlik ile çıkmıştı; ama yüzlerce kurşun sıkıldı, üzerine bomba atıldı. Kardeşimin kendilerine bomba atıklarını iddia ediyorlar” dedi.

NE BARO NE İHD GİTTİ

Olay sonrası İnsan Hakları Derneği (İHD) Ağrı Şubesi ile Ağrı Barosu'na başvurduklarını dile getiren ağabey Yalçın, geçen zamana rağmen ne bir heyetin ne de bir kişinin köye gelmemesinden yakındı.

Baro ve İHD'ye başvurularının üzerinden 16 gün geçtiğini paylaşan Yalçın, “Vicdan sahibi olan herkese çağrıda bulunuyorum. Devletin sivil insanları nasıl öldürdüğünü görmek istiyorlarsa köye gelip inceleme yapsınlar. Ölen öldüğü ile kalmasın. Olayın incelenmesini ve kardeşimin hesabının sorulmasını istiyorum. Biz aile olarak tek başımıza kalsak bile mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuya dair görüştüğümüz Ağrı Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Vural Kaya, İnsan Hakları Komisyonu'na bağlı avukatlardan bir heyetin oluşturulduğunu ve olayın araştırılacağını belirtti.

NE OLMUŞTU?

Askerler ve özel hareket timleri, 6 Aralık’ta Soğukpınar (Mûşiyan) köyüne baskın yapmıştı.

Baskın sonucu Murat Kaya adlı köylü ile kimlikleri tespit edilemeyen 3 kişi hayatını kaybetmişti, 5 asker ise yaralanmıştı. 3 çocuk babası Kaya'nın cenazesi 2 gün sonra asker ablukası altında defnedilmiş, taziyesinin kurulmasına ise izin verilmemişti. Olay günü Kaya'nın eşi Zozan Mihyeddin Kaya ile birlikte gözaltına alınan ve işkenceye maruz kalan 8 köylüden 2'si tutuklanmıştı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 20:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 1 yıl Önce

aynısına bende şahit oldum gözlerimizin önünde 7 insan parça parça ettiler elekle parçaları topluyordum Her adam başı yüz bin üzerinde kursun sıktılar panzer 4 Saat boyunda üzerlerinde vucudlari çiğniyordu ardın kayanın üzerine çıkarıp biksiyle tarıyordular parçaları her tarafa fırladı. Köylüleri tehdit etti PKK yaptı diyeceksiniz yoksa hepinizi çocuklarınızla birlikte bunlargibi yaparız sözde sınır tanımayan bir gazeteci geldi 3 tane asker sifil elbiseler giymişti Köylü olduklarını söylediler PKK nin üzerine her zaman olduğu gibi attılar

SIRADAKİ HABER