Tutak operasyonu: Köylülerden 2'si tutuklandı, öldürülen Kaya'nın eşi hala gözaltında

Murat Kaya'nın eşi Zozan Kaya ile Birgül Çetin'in ise bugün savcılığa çıkarılması bekleniliyor

Tutak operasyonu: Köylülerden 2'si tutuklandı, öldürülen Kaya'nın eşi hala gözaltında

Ağrı’nın Tutak ilçesine bağlı Soğukpınar (Mûşîyan) köyüne 6 Aralık günü sabah saatlerinde jandarma ve polis tarafından yapılan operasyonda çatışma çıkmıştı.

Aynı gün İçişleri Bakanlığı tarafından operasyonla ilgili yapılan açıklamada, aralarında 3 çocuk babası Murat Kaya'nın da olduğu 4 “PKK”linin öldürüldüğü belirtmişti.

Jandarma, olay sonrası okulda topladığı köylülerden aralarında öldürülen Murat Kaya’nın eşi Zozan Kaya’nın da olduğu bazı köylüler gözaltına almıştı.

Köylülerden Cemal ve Ahmet Aksoy'un askerler tarafından yapılan işkenceden dolayı yaralandığı dile getirilmişti.

2 KİŞİ TUTUKLANDI

Tutuldukları İl Jandarma Komutanlığı'ndaki ifade işlemleri sona eren köylülerden Hanım Aksoy, Alican Aksoy, Kemal Aksoy, Ahmet Aksoy, Cemal Aksoy, Fikret Çetin ve Mehmet Sıddık Çetin dün savcılığa çıkarıldı.

Savcılık ifadeleri alınan köylülerden Hanım Aksoy, Cemal Aksoy, Ahmet Aksoy ve Fikret Çetin "yardım ve yataklık" suçlaması ile tutuklama talebiyle Nöbetçi Ağrı Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edilirken, diğerleri serbest bırakıldı.

Hakim karşısına çıkan köylülerden Ahmet ve Hanım Aksoy serbest bırakılırken, Cemal Aksoy ile Fikret Çetin tutuklanarak Patnos Cezaevi’ne gönderildi.

ZOZAN KAYA HALA GÖZALTINDA

Halen gözaltında tutulan Murat Kaya'nın eşi Zozan Kaya ile Birgül Çetin'in ise bugün savcılığa çıkarılması bekleniliyor.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER