Tuşba Belediyesi'ne atanan AKP'li Akman 3 kızını kamuda işe yerleştirdi

Yaşanan tartışma sırasında kızlarının hakkıyla işe girdiklerini savunan Akman, sunulan önergeyi gündeme almadı

Tuşba Belediyesi'ne atanan AKP'li Akman 3 kızını kamuda işe yerleştirdi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart 2019 Yere Seçimleri’nde kazandığı ancak adayı KHK’li olduğu gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından mazbatanın verildiği Van’ın Tuşba Belediyesi Başkanı AKP’li Salih Akman, işe alımlarda yaptığı usülsüzlüklerle gündemde.

Daha önce Özel Kalem Müdürlüğüne (ablasının oğlu) yeğeni Sinan Koçak’ı, Belediye Başkan Yardımcılığına da Muradiye Milli Eğitim Şube Müdürü olan diğer yeğeni (ağabeyinin oğlu) Aziz Akman’ı görevlendiren Akman, 7 yakın akrabasını daha belediyenin farklı birimlerinde işe yerleştirdi.

AKP’li Akman, bu kez üç kızının kentteki farklı kamu kurumlarında işe yerleştirmekle gündemde.

3 KIZI DA KAMU KURUMLARINDA İŞE BAŞLADI

Akman'ın kızlarından Zuhal Akman, bir süre önce Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ) kişiye özel ilanla fizyoterapist olarak işe alındı.

Bu durumun kamuoyunun tepkisine yol açması üzerine YYÜ Üniversitesi Rektörü Hamdullah Şevli, alımın usulüne uygun yapıldığını açıkladı.

Akman ise, konunun kendisiyle ilgisi olmadığını, kızının başarısı olduğunu ileri sürdü.

Bu olaya dair tepkiler dinmemişken diğer kızı Fulya Akman, yine mazbatası verilmeyen HDP’li adayın yerine AKP’li İsmail Say’ın başkanlık koltuğuna getirildiği Edremit Belediyesi’nde işe alındı.

Aynı anda Say’ın yeğeni Ali Say da Tuşba Belediyesi’nde işe başladı.

Akman'ın diğer bir kızı Banu Akman ise kayyım yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı VASKİ Genel Müdürlüğü'nde işe başladı.

BELEDİYE MECLİSİ GÜNDEMİNE GETİRİLDİ

Kayırmacılığı, HDP’li belediye meclis üyeleri tarafından hazırlanan önergeyle Cuma günü toplanan belediye meclisi gündemine getirilmek istendi. Ancak AKP'li Salih Akman, konuyu gündeme getirmek isteyen HDP’lilere “Bu sizi ilgilendirmez” diye çıkıştı.

Yaşanan tartışma sırasında kızlarının hakkıyla işe girdiklerini savunan Akman, sunulan önergeyi gündeme almadı.

HDP'li meclis üyelerinin hazırladığı önergede AKP'li Akman'a yönelik şu sorular yer aldı:

"1. Edremit Belediyesi ile bir çocuğunuz oraya yerleştirilip onun karşılığında da Edremit Belediyesi Başkanının bir yakınına kadro tahsis edildi mi?

2. Çocuğunuz VASKi Genel Müdürlüğünde işe yerleştirildi mi? Bu konuda işe yerleştirilme karşılığında VASKİ’ye herhangi bir taahhüde bulunuldu mu?

3. Yüzüncü Yıl Üniversitesinin İşe Alımı ile ilgili basında yer alan haberlerin 61 Puanla ve kanuna aykırı olarak İstenen Özel Sertifikalarla Danıştay ve Cumhurbaşkanın kararlarına aykırı olarak kişiye özel kadro ile işe alınması hakkında düşünceniz nelerdir?"

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 09:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
vanlıı
vanlıı - 5 ay Önce

Allah kabul etmesin biz 10 senedir iş arıyoruzz perişan haldeyiz torpilin Allah belasını versinnn

SIRADAKİ HABER