Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü yollarda

Prizden şarj olup 60 liraya doluyor…

Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü yollarda

Türkiye'nin tamamen elektrikle çalışan otobüsü Doruk Electra İstanbul Üniversitesi'nin Avcılar Kampüsü'nde hizmete girdi. Araç 60 liraya tam şarj oluyor.

Otokar tarafından tasarlanıp üretilen Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü Doruk Electra, belediyelerden sonra şimdi de üniversitelerdeki öğrencileri taşıyor. Elektrikli otobüs İstanbul, İzmir, Samsun ve Antalya büyükşehir belediyeleri tarafından test edilmişti.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ'NDE

2 ile 4 Aralık tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Avcılar kampüsündeki öğrencilerin kullanımına sunulan Otokar Doruk Electra, 3 günde yaklaşık 140 kilometre yol yaparak, 60 tur attı ve 3 bin civarında kişi taşıdı. 25 oturan ve 24 ayakta yolcu veya 25 oturan, 20 ayakta ve 1 engelli yolcu taşıma kapasitesine sahip Doruk Electra, 6 ile 8 saat arasında tam şarj olabiliyor.

MENZİLİ 280 KİLOMETRE

Otokar Uzman Mühendisi Kürşad Gökce Elektrikli otobüsün dizel muadili bir otobüse göre yakıtta 5-6 kat daha tasarruflu olduğunu, 100 kilometrede 30 liralık bir enerji tükettiğini anlatan Gökce, elektrikli otobüsün aynı zamanda sıfır emisyon özelliğine sahip olduğunu ve çok sessiz çalıştığını dile getirdi.

PRİZDEN ŞARJ OLUP 60 LİRAYA DOLUYOR

Elektrikli otobüs için özel bir şarj alt yapısına gerek olmadığı bilgisini veren Gökce, trifaze olarak adlandırılan sanayi elektriğinin olduğu her yerde şarj edilebildiğini, söz konusu otobüsün boş pilinin yaklaşık 60 liraya tam doldurulabildiğini ifade etti.

MENZİL 280 KİLOMETRE

Otobüsün ideal şartlar altında 280 kilometreye kadar menzili olduğunu bildiren Gökce, kullanım alışkanlıkları, çevresel koşullar ve gün içerisinde kısa süreli ekstra şarj olmasıyla menzilin yüzde 30-40 arasında uzayabileceğinin altını çizdi. (haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 18:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER