Türkiye'den üç üniversite dünyanın en iyileri sıralamasında

Erdoğan, ODTÜ'lüler için 'Derse girseniz ne olur girmeseniz ne olur' demişti....

Türkiye'den üç üniversite dünyanın en iyileri sıralamasında

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 401-410 bandında yer aldı.

Dünya Üniversiteleri Sıralaması'nda Türkiye’den ODTÜ, Bilkent ve Boğaziçi Üniversiteleri ilk 400’de yer aldı.

Dünyaca tanınan İngiliz eğitim danışmanlığı firması Quacquarelli Symonds (QS) 2014-2015 Dünya Üniversiteleri Sıralaması açıklandı. Türkiye’den Bilkent ve Boğaziçi Üniversiteleri ilk 400’de yer aldı.

Geçen yılki değerlendirmede Bilkent Üniversitesi 431-440 bandında, Boğaziçi Üniversitesi ise 461-470 bandında bulunuyordu. Her iki üniversite de QS’in 2014-2015 Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda 399’uncu sırada yer aldı.

Sıralamada ilk 10’a ise Amerikan ve İngiliz üniversiteleri girdi. Yapılan değerlendirmede ilk 10’da sırasıyla MIT (Massachusetts Institute of Technology) , University of Cambridge, Imperial College London, Harvard University, University of Oxford, UCL (University College London), Stanford University, Caltech (California Institute of Technology), Princeton University, Yale University yer aldı.

Değerlendirmeye giren diğer Türk Üniversiteleri sıralamaları da şöyle:

401 - 410 bandında ODTÜ,

461 - 470 bandında Koç Üniversitesi,

471 - 480 bandında Sabancı Üniversitesi,

501 - 550 bandında İstanbul Teknik Üniversitesi,

601 - 650 bandında Hacettepe ve İstanbul Üniversiteleri,

701+ bandında Çukurova Üniversitesi. 

ERDOĞAN ODTÜ'LÜ ÖĞRENCİLERE 'DERSE GİRSENİZ NE OLUR, GİRMESENİZ NE OLUR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 2012 Aralık ayında yapılan protestolar sonrasında ODTÜ'lü akademisyenler ve öğrenciler için şu ifadeleri kullanmıştı:

"Ben bu üniversitenin yönetimini anlayabilmiş değilim, bunlar samimi değiller. Yine aynı şekilde bir toplantı sırasında, öğrenciler toplantı mahaline gelerek taşlamaya başladılar. Bu son olay ise bunun çok çok ötesinde. Polis oraya neden geldi? Kampüse sırt çantalarında bulunan molotoflarla gelen kişiler, eylem sırasında bunları yaktılar ve bunun üzerine polis destek istedi.

Siz nasıl bir üniversitesiniz. Sizin yetiştirdiğiniz öğrenciler bunlarsa Türkiye batmıştır. Bu öğrenciler uydumuz fırlatılırken gururlanacağı yerde lastik yakıp eylem yapıyor. Sonda neymiş ODTÜ’de öğretim görevlileri protesto için derse girmiyormuş. Sonra neymiş protesto için derse girmiyorlarmış. Girseniz ne olur girmeseniz ne olur. Zaten sizin öğrettikleriniz anca bunlar gibi olur."

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2014, 10:51

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER