Türkiye'de bulunan Suriyeli mülteci sayısı kaç?

Beşir Atalay açıkladı

Türkiye'de bulunan Suriyeli mülteci sayısı kaç?

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Türkiye'de bulunan Suriyeli sayısını açıkladı. 

1 milyon 360 bin Suriyelinin Türkiye'de barındığını belirten Atalay, "Bugün itibariyle yaklaşık 220 bin kişi, kamplarımızda barınmaktadır. 22 kampımız vardır. Bunlardan bir kısmı çadır bir kısmı konteyner kenttir. Nüfusu 35 bini bulan kampımız vardır. Şu andaki tespitlerimize göre, 1 milyon 140 bin civarında Suriyeli ise kamplar dışında yaşamlarını sürdürmektedir" açıklamasında bulundu.

10 ilde 22 geçici barınma merkezi olduğunu belirten Atalay, "Şu anda 10 ilde 22 geçici barınma merkezimiz vardır. Kamplarımızda, 69 bin öğrenci eğitim görmektedir. Suriyeli öğrencilerin sene kaybı olmasın diye Milli Eğitim Bakanlığımızın koordinasyonunda çok büyük bir çalışma yürütülmektedir. Bu şimdi kamp dışındakilere yaygınlaştırılacaktır" diye konuştu.

Türkiye’de şu ana kadar 5 milyon 400 bin Suriyelinin tedavi gördüğünü vurgulayan Atalay, "5 milyon 400 bin Suriyeli tedavi görmüştür. Sağlık bakanlığımız büyük bir çalışma yürütüyor. Türkiye’nin neresinde olursa olsun Suriyeli sığınmacı bir devlet hastanesine başvurduğu zaman ücretsiz olarak tedavisi yapılmakta. Hastane tedavi masrafı AFAD tarafından yapılmaktadır" açıklamasında bulundu.

Suriyelilere yapılan yardımların devam edeceğini belirten Atalay, "Suriyeliler bizim kardeşimizdir. Onlara biz ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz. Şehirlerimizdeki yapılar ve yeni gelişmeler nedeniyle daha ileri değerlendirmelere ihtiyaç vardır. Biz AFAD olarak da bunu hissettik" açıklamasında bulundu.Toplantıya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de katıldı. Gazetecilerin soru sormasının mümkün olmadığı toplantı basına kapalı olarak devam etti

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2014, 12:47
YORUM EKLE