Türkiye, yaşam maliyeti artışında dünya şampiyonu

Türkiye'de yurttaşların yüzde 80'i giderlerinin arttığını söylüyor. Türkiye bu oranla global yaşam maliyeti araştırmasında liderliği Arjantin, Güney Afrika ve Meksika ile paylaştı

Türkiye, yaşam maliyeti artışında dünya şampiyonu

Enflasyon oranlarının gerçeği ne kadar yansıttığı tartışılırken, Türkiye'de yaşayanların yüzde 80'i yaşam maliyetlerinin son dönemde arttığını düşünüyor. Bu veri Ipsos'un yaptığı global yaşam maliyeti araştırmasında yer alıyor.

Dünya genelinde 26 ülkede 22 Mayıs ile 5 Haziran arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türkiye'de katılımcıların yüzde 80'i gıda, mal ve hizmet giderlerinin son dönemde “biraz ya da çok ciddi seviyede” arttığını söyledi. Türkiye, hane halkı gider artışında şampiyonluğu Arjantin, Güney Afrika ve Meksika ile paylaştı.

GIDADA DURUM VAHİM

Araştırmaya göre durum, hizmetler çıkarılıp sadece gıda ve ev tüketim harcamaları sorulduğunda daha da vahim bir noktada. Global olarak insanların üçte ikisi (yüzde 63) gıda, market alışverişi ve ev tüketim ürünleri harcamalarının arttığını söyledi. Gıda ve ev tüketimi harcamalarının arttığını söyleyenlerin oranı Türkiye'de yüzde 86'yı buldu.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, bu segmentte global çapta Türkiye'nin tek rakibi Arjantin oldu. Araştırmaya göre, bazı ülkelerde yaşayanların giderleri ise azaldı. Macaristan, Güney Kore, Japonya ve Rusya'da her üç kişiden biri bir şekilde giderlerinin azaldığını söyledi.

FATURALAR DA KABARDI

Araştırmada, su, elektrik, ısınma, telefon, internet, TV gibi hizmetlerin giderlerinde fiyat artışı olup olmadığı da soruldu. Buna göre global olarak bu hizmet giderlerinde artış olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 39.

Türkiye, bu soruda da global rakipleri arasından sıyrılmayı başarıyor ve yüzde 74 katılımcının “Evet aldığım hizmetlerin ücretleri son dönemde arttı” demesi ile liderliğe yerleşiyor.

EVDE ÇALIŞMA EK MASRAF GETİRDİ

Araştırmaya göre global olarak insanların yüzde 35'i evde çalışmanın kendilerine ek masraflar eklediğini belirtiyor.

Bu oran yüzde 65 ile Türkiye'de en yüksek seviyede. Avrupalıların ise ek masrafı olmamış. Hollandalıların yüzde 84'ü, Fransızların yüzde 83'ü ve Belçikalıların yüzde 80'i “Hayır, evde çalışmak bana ek masraf getirmedi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 10:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER