'Türkiye ve Suriye Kürtleri IŞİD'e karşı birleşti'

Kobane için mücadele

'Türkiye ve Suriye Kürtleri IŞİD'e karşı birleşti'

İngiliz gazetesi Independent, Suriye ve Türkiye'deki Kürtlerin, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde önemli şehirleri ele geçiren Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı mücadelede birleştiklerini yazdı.

BBC'nin Independent'a dayandırdığı habere göre Türkiye-Suriye sınırında IŞİD'e karşı mücadelede cepheye dönmek için bekliyen, 23 yaşındaki Suriyeli Kürt Muhammed Ahmed'in izlenimleri aktarılıyor.

Isabel Hunter imzalı haberde, Ahmed IŞİD'i 'zorlu rakipler' olarak nitelendiriyor ve "Onlar uyuşturucu almış gibiler" diyor. Ahmed, IŞİD militanlarının 300 kişilik gruplar halinde saldırdıklarını ifade ediyor ve "Biz onları koyun gibi kurşunlasak bile ertesi gün iki kat daha büyük bir güçle karşımıza çıkıyorlar" diyor.

Ahmed'in telefonunu çıkarıp, öldürdükleri IŞİD militanlarının bakması güç resimlerini gösterdiğini belirtiyor. Ahmed'e göre, ölülerin kimliklerini gizlemek için yüzlerini kan içinde bırakıp, tanınmayacak hale getirmişler.

KOBANİ İÇİN MÜCADELE

Haberde, Irak'taki başarısının ardından, IŞİD'in kuvvetlerini Türk sınırına yakın Kobani adlı bir Kürt kasabasına yöneldiği ve Kürtlerin de bu kasabayı ellerinde tutmak için mücadele verdiği belirtiliyor.

Geçen hafta, PKK da bin savaşçılarının IŞİD ile savaşmaya yardımcı olmak için Suriye'ye gittiğini söylemişti.

Sınırda Kürtlerin gözetleme amaçlı bir kamp kurdukları da belirtiliyor ve "Kürtler şarkılarla morallerini yüksek tutmaya çalışıyor" deniyor.

Habere göre bu kampın amacı, Suriyeli Kürt güçleri IŞİD faaliyeti konusunda uyarmak ve Türkiye Kürtlerini korktukları işgalden korumak.

Hunter'a göre, Kobani'yi kazanmak Suriye-Türkiye sınırının büyük bir bölümünü kontrol etmek anlamına gelecek ve IŞİD adına büyük bir stratejik zafer olacak.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2014, 10:40
YORUM EKLE