'Türkiye ve Rusya Afrin-İdlip pazarlığı yapıyor'

Rusya'nın önde gelen Ortadoğu uzmanlarından Anton Madrasov, Türkiye'nin Afrin operasyonunu değerlendirdi

'Türkiye ve Rusya Afrin-İdlip pazarlığı yapıyor'

Rus Ortadoğu uzmanı uzmanı Anton Madrasov, Ankara ile Moskova arasında Ankara ile Moskova arasında Halep’in düşmesinden buyana en büyük pazarlığının yapıldığı öne sürüldü.

Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu’nun aktardığına göre Madrasov, Rusya’daki ‘Vzglad’ gazetesinde yayınlanan makalesinde şunları kaydetti:

“Yaşanan gelişmeler Moskova ile Ankara arasında çok büyük ve sıkı bir pazarlığın yapıldığına işaret ediyor. Bu pazarlık odağında da Afrin ile İdlib var. Bilindiği üzere Esad ordusu bir aydan beri İdlib bölgesi güneyindeki Ebu Zuhur askeri havalimanını Rusya ve İran’ın yardımıyla ele geçirmek istiyor.

Türkiye’ye bağlı gerillalar ilk başta bu saldırıya karşı koydu ve stratejik üssün Şam tarafından ele geçirilmesi durduruldu. Hemen ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin (Kürt ordusu) çıkışını gerekçe göstererek Afrin üzerine yürüyeceklerini açıkladı.”

‘İLGİNÇ GELİŞMELER YAŞANMAYA BAŞLANDI’

“Erdoğan, ABD’nin kontrolü altındaki Cezire veya Kobani yerine Rusya’nın kontrolündeki Afrin’i işaret etti” ifadesini kullanan Madrasov, devamında şunları söyledi: “Sonra daha ilginç gelişmeler yaşanmaya başlandı. Türkiye, İdlib güneyindeki ÖSO unsurlarını Afrin istikametine kaydırmaya başladı. Tıpkı zamanında Halep’ten yandaşlarını çekerek Rusya’nın şehri ele almasına izin verdiği gibi. Dolayısıyla İdlib’e karşın Afrin pazarlığı yapıldığı aşikar.”

Haberin tamamı

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2018, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER