Türkiye ve Azerbaycan kara ve hava yolu ulaşımını durdurdu

Koronavirüsü salgını nedeniyle Türkiye ve Azerbaycan arasından ulaşım durduruldu

Türkiye ve Azerbaycan kara ve hava yolu ulaşımını durdurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile telefonda görüştü. Görüşmede, koronavirüsü önlemleri kapsamında kargo hariç karşılıklı kara ve hava yolu ulaşımının geçici olarak durdurulmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Erdoğan ve Aliyev telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

İki lider, ayrıca korona virüsüne karşı alınan önlemler çerçevesinde kargo hariç karşılıklı kara ve hava yolu ulaşımının geçici süreyle durdurulmasını kararlaştırdı.

Kararla birlikte Türkiye’nin ulaşımı durdurduğu ülke sayısı 15’e yükseldi. Korona virüsünün ortaya çıktığı Çin’le 3 Şubat, İran’la 23 Şubat, Irak, İtalya ve Güney Kore ile de 29 Şubat’tan itibaren uçuşları yasakladı. İran’la tüm kara ve demir yolu geçişleri de durdurulurken, İran üzerinden yapılan kara yolu taşımacılığı Gürcistan’a kaydırılmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’ın katılımıyla dün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından 9 Avrupa ülkesiyle uçuşların durdurulması kararı alındı. Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya uçuşlar, bugün sabah 08.00’den itibaren 17 Nisan’a kadar durduruldu. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2020, 09:33

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER