Türkiye'nin Ferhat Tunç talebine Almanya'dan ret

Davaya konu olan tweet, Ferhat Tunç’un cumhurbaşkanlığı için yapılan referanduma eleştirisini içeriyor

Türkiye'nin Ferhat Tunç talebine Almanya'dan ret

Sanatçı Ferhat Tunç'un sosyal medya paylaşımları nedeniyle "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması Büyükçekmece 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Avukat Fırat Mehmedoğlu'nun takip ettiği duruşma mahkeme Ferhat Tunç’un yakalanma emrinin infazının beklenmesine ve diğer eksiklerin giderilmesine karar vererek duruşmayı 22 Eylül 2021’e bıraktı.

Bu sırada, önceki duruşmalarda Tunç’un ifadesinin istinabe yoluyla alınmasına karar veren mahkemeye Almanya’nın ret kararı verdiği görüldü.

Türkiye’nin Frankfurt Konsolosluğu üzerinden mahkemeye gönderilen belgede istinabe talebini Almanya’daki Darmstadt Savcılığı reddetti ve dosya Türkiye’ye iade etti.

Söz konusu belgede şu ifadeler yer aldı:

"İfade özgürlüğü hakkının Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasasınca vazgeçilmez bir hak olduğundan bahisle, adli yardımlaşma talebimizin yerine getirilmesinin Ceza İşlerinde Karşılıklı Adli Yardım Avrupa Sözleşmesi'nin 2b maddesi uyarınca Federal Almanya Cumhuriyeti'nin anayasal düzenine aykırı olduğu gerekçesiyle yerine getirilemediği bildirilmektedir."

Davaya konu olan tweet, Ferhat Tunç’un cumhurbaşkanlığı için yapılan referanduma eleştirisini içeriyor.

İKİNCİ RET

Aralık ayında da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı esnasında attığı sekiz tweet nedeniyle "terör örgütü propagandası yapmak"tan yargılanan Ferhat Tunç'un ifadesinin Almanya'da alınması talebini Dermstadt Savcılığı aynı gerekçeyle reddetmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2021, 23:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bekir toprak
Bekir toprak - 1 ay Önce

Türkiyelı vatandaşlar yabancı filmler de görmüştür kilise papazın ı kendi din insanlarını hatta İsa’yla bile mızah yapabiliyorlar ama bizde yüzkızartıcı suç işlemiş olduğu halde eleştırı ceza ile sonuçlanır buda totaliter rejimlerde nörmal

SIRADAKİ HABER