Türkiye'deki Protestanlara IŞİD'den ölüm tehdidi

Protestan Kiliseler Derneği IŞİD'den ölüm tehditleri aldıklarını açıkladı

Türkiye'deki Protestanlara IŞİD'den ölüm tehdidi

Protestan Kiliseler Derneği, yaptığı yazılı açıklamayla ölüm ve katliam tehditleri aldıklarını duyurarak yetkilileri göreve çağırdı.

Dernekten yapılan açıklamada “Son günlerde sistematik bir şekilde Türkiye’nin farklı kentlerindeki kiliselere yönelik farklı kanallardan, birbirine benzer ve büyük olasılıkla aynı kaynaktan tehditler almaktayız. ” denilerek tehditlerin sürekli olmasına karşın son dönemde arttığı kaydedildi.

Dernek tarafından yapılan açıklamada tehdit mesajlarından bir örnek de yayınlandı. Yayınlanan örnek mesajın IŞİD tarafından kullanılan üslup ve jargona sahip olması ve IŞİD’in kendisinden olmayan herkes için kullandığı “tagut” terimini kullanması dikkat çekiyor.

Tehdit mesajında ayrıca IŞİD’in sıklıkla kullandığı kafa kesme tehditleri de yer alıyor.

Dernek açıklamada “Bu ülkede yaşayan, bu ülkede çocuklarını yetiştirmek isteyen Protestan Toplumu’nun karşılaştığı tehditler yeni değildir, ama son dönemde tehditlerin sistematik olarak artması, ülkenin batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine farklı şehirlerde birbirine yakın zamanda ve birbirine benzer mesajların tek bir merkezden çıktığını düşünüyoruz.” denildi. 

Dernek yönetimi herkesi bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeye çağırdı. (Sat7Türk)

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2015, 22:27
YORUM EKLE