"Türkiye'de Dürzü'nün bir küfür olarak kullanılmasına çok şaşırdım ve üzüldüm"

Dürzü Vicdani Ret Hareketi’nden Hadiya Kayoof, Dürzülüğü bir hakaret gibi kullanılmasını eleştirdi: Vahdet gazetesi bizi açıkça hedef gösteriyor

"Türkiye'de Dürzü'nün bir küfür olarak kullanılmasına çok şaşırdım ve üzüldüm"

Dürzü Vicdani Ret Hareketi’nden Hadiya Kayoof bu ay İstanbul’daydı. Vicdani Ret Derneği’nin düzenlediği Uluslararası Vicdani Ret Sempozyumu’na katılmak için gelen Kayoof, uçaktan iner inmez bir sürprizle karşılaştı: Türkiye’deki İslamcı gazetelerden Vahdet, kendi inancı üzerinden sempozyumu hedef göstermiş, gazetenin sürmanşetinde Dürzülüğü bir küfür olarak kullanmıştı.

BirGün gazetesinden Onur Erem ile konuşan Kayoof, “Türkiye’de Dürzü’nün bir küfür olarak kullanılmasına çok şaşırdım ve üzüldüm. Dürzüler Türklere ne yapmış? Ülkenizde Dürzü yaşamıyor bile” dedi.

‘VAHDET GAZETESİNİN YAPTIĞI İSRAİL’İN POLİTİKASINA HİZMET ETMEKTİR’  

Bu şekilde hedef gösterildikten sonra endişelendiğini belirten Hadiya Kayoof, Dürzülük inancını ve Dürzülerin İsrail’e karşı verdikleri mücadeleyi ise şöyle özetledi:

“İsrail Filistin’deki direnişi kırmak için Filistinlileri bölmeye çalışıyor. Dürzüleri doğdukları andan itibaren farklı bir etnik grup olarak tanımlayıp eğitim sistemimizi de farklılaştırıyorlar. Oysa biz Arapça konuşuyoruz, sadece dinimiz farklı. Dürzülük inancımız Şii inancının bir alt kolu. Biz de İsrail’in bu politikasına karşı mücadele ediyoruz. İsrail politikaları Filistinlileri dini gruplar üzerinden bölmektir. Dürzüler, Hristiyanlar, Müslümanlar, Bedeviler olarak ayırmaktır. Vahdet gazetesinin yaptığı da İsrail’in bu politikasına hizmet etmektedir. Yapmaları gereken tam tersidir, Filistin direnişine destek olmak, askere gitmeyi reddedenleri desteklemektir. İsrail bizi Araplardan farklı gördüğü için zorla askere alıyor. Ama biz direniyoruz, işgalci İsrail ordusunun bir parçası olmayı reddederek gitmiyoruz, tüm Dürzilerin de gitmemesini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Buna karşılık Türkiye’de bir İslamcı gazete bizi hedef gösteriyor. İslami bir inancın adını küfür olarak kullanıyor. Bunlar nasıl Müslüman?”.

DÜRZÜLÜK/DÜRZİLİK NEDİR?   

Dürzüler/Dürziler Ortadoğu’da Suriye, Lübnan, İsrail, Filistin ve Ürdün’de yaşayan bir inanç grubudur. Ancak Nişanyan Etimoloji Sözlüğü’ne göre Türkçe’de kullanımı “Hain, katı yürekli” anlamında bir küfre dönüşmüştür. Bunun sonucunda güncel kullanımda Dürzü topluluğunu tanımlamak için Dürzü yerine Dürzi kelimesi tercih edilmeye başlamıştır.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2015, 10:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

bu gastelerin nefret sucu kapsaminda tek tek kapatilmalari lazim yaptiklari insanliga hizmet deyil zulm

Şahin KANBUR
Şahin KANBUR - 3 yıl Önce

Türkiye'de hala kendi dininden, dilinden, renginden, ırkından, medeniyetinden, etniğinden, kültüründen, yaşam alışkanlıklarından, ahlak anlayışından, hayat tarzından, maddi ve manevi tercihlerinden ait ve yana olmayan herkes için, başkaları için, ötekileri için, kısacası bu memleketimizdeki yaşayan diğerleri ve bütün bu iç düşmanlar ve dış mihraklar için ve adına, '' Ermeni dölü '', Rum piçi '', '' Sırp tohumu '', '' Dürzü'nün oğlu '' , '' Alevi pezevengi '', '' Kürt haini '', '' Yunan uşağı '', '' Rus fahişesi '', '' Bulgar ajanı '', '' Elekçi & Çingene orospusu '', vb. & vs.'den olan bir sürü temel unvanlar, nişanlar, adlar, rütbeler, konumlar, adlar, deyimler, tarifler, statüler kullanılmaktadır.

Bütün bu kafirler güruhu için ve adına da bunların hepsi birer onur belgesi ve başarı karnesi olarak verilmektedir.

Ancak aynı anda ve aynı zamanda da, bunların hepsinin kendilerine takdim edilen bu ödüllerine karşılık gelen bir de, bu yaşamda canlı kalmaları ve bu hayat da diri olmala

Şahin KANBUR
Şahin KANBUR - 3 yıl Önce

su hayattır.

eğer onu doğru içmezseniz, içindeki taşıdığı iki hidrojenle ve bir oksijenle, ölümcül bir zehir olur.

i̇nsan ile din arasındaki gerçek ilişki durumu, insan ile su arasındaki gerçek ilişki durumuyla aynıdır.

şarabin sarhoşluğu bi̇r gün olur, di̇ni̇n sarhoşluğu bi̇r ömür sürer (!)

şahin kanbur & 27 eylül 2015

**(!)**