Türkiye Cumhuriyeti Fazıl Say’ı yargılamaya başladı

Türkiye bir sanatçısını daha hakim karşısına çıkarmanın utancını yaşadı…

Türkiye Cumhuriyeti Fazıl Say’ı yargılamaya başladı

Twitter’da paylaştığı, Ömer Hayyam'dan alıntılanan bir mesaj nedeniyle "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçlamasıyla 1.5 yıla kadar hapis istemiyle hakkında dava açılan dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın yargılanmasına başlandı. Duruşma 18 Şubat 2013 tarihine ertelendi.

 

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nce görülen davanın ilk duruşmasına, sanık Fazıl Say ve müştekiler Emre Bukağılı, Turan Gümüş ve Orkun Şimşek ile tarafların avukatları katıldı.

 

Duruşmada, kimlik tespiti yapılan Fazıl Say, müzisyen olduğunu belirterek, gelirinin belirsiz olduğunu söyledi.

 

İddianamenin okunmasının ardından savunmasını yapan Fazıl Say, "Hakkımdaki suçlamaları reddediyorum. Beraatime karar verilmesini istiyorum" dedi.

 

Mahkemeye yazılı savunmasını sunan Fazıl Say, duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.

 

Hakim, sanık Fazıl Say'ın duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek, duruşmayı 18 Şubat 2013'e erteledi.

 

SAY'A DESTEK

Bu arada çok sayıda sanatçı, duruşma öncesinde sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcisi de Fazıl Say'a destek olmak için adliye önünde toplandı.

 

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşma öncesinde aralarında Tarık Akan, Rutkay Aziz, Bülent Kayabaş ve Selçuk Yöntem'in de bulunduğu çok sayıda sanatçı ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri adliye önünde Fazıl Say'a destek olmak için toplandı.

 

"ÖZGÜR SANAT ÖZGÜR DÜNYA"

Adliye önünde toplanan topluluk "Fazıl Say yalnız değildir", "Özgür sanat özgür dünya", "AKP sanatçıyı rahat bırak" yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Çok sayıda yabancı basın mensubu da davayı izlemek üzere adliye önünde yerini aldı.

 

"BİZE DÜŞEN FAZIL SAY'A SAHİP ÇIKMAKTIR"

Sanatçı Rutkay Aziz, "Bize düşen Fazıl Say'a sahip çıkmaktır. Bırakın onu yargılamayı bunu düşünmenin bile suç olduğu kanısındayım. Ender uluslararası değerlerimizden bir tanesidir. Bize düşen onun piyanosuyla, besteleri ve konserleriyle özgürce dünyada dolaşmasını sağlamaktır" dedi.

 

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ise, "Türkiye dünyaca ünlü bir sanatçısını yargılama ayıbıyla da karşı karşıya. Bu artık sürpriz değil bizim için, Demokrasi yokluğu ve ifade özgürlüğünün gelmiş olduğu en son noktayı gösteriyor. Biz demokratik kitle örgütleri ve CHP olarak varlığımızla bu tür davalara nasıl mücadele ettiysek bu mücadeleye devam edeceğiz. Umudumuz davanın bugün ilk duruşmada yargı tarafından anlamsız bulunarak soruşturmanın sona ermesi. Türkiye'yi dünyaya bu tür davalarla tanıtan AKP iktidarının da daha sorumlu davranmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.

 

Ardından Fazıl Say'a destek olmak için gelenler duruşmayı takip etmek üzere adliyeye girdi. Fazıl Say ise basına görüntü vermeden adliyeye otoparktan girdi.

 

OLAYIN GELİŞİMİ

Ali Emre Bukağılı, Turan Gümüş ve Orkun Şimşek, Say’ın çeşitli tarihlerde sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yazdığı ve başkalarından alıntı (retweet) yaptığını iddia ettiği yazılarında İslam dinine, bu dine mensup Müslümanlara yönelik ağır hakaretler ederek dini değerleri alenen aşağıladığını iddia ederek suç duyurusunda bulunmuştu.

 

“MADEM KARANLIK BİR DÖNEM AYDINLATALIM”

Fazıl Say’a destek için Ses Tiyatrosu’nda “Sesimiz Seninledir” sloganıyla bir etkinlik gerçekleştirildi.

 

Etkinlikte sahne alan Genco Erkal, Fazıl Say’ın mesajını okudu. Say, mesajında “Bu öyle bir çağ ki tarif edemiyorum. Ancak Nazi Almanyası’nı hatırlatıyor” dedi.

 

Bu davanın hukuk tarihine geçeceğini belirten ve "dünya bu davaya gülmektedir” ifadelerini kullanan Fazıl Say “bu haksızlık bana değil hepimizedir” dedi. Say’ın mesajı “madem karanlık bir dönem aydınlatalım” sözleriyle bitti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2012, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER