‘Türkiye, Ankara saldırısını YPG'nin yaptığına dair kanıt sunamadı’

Başbakan Davutoğlu’nun iddia ettiği Ankara saldırısının faili hakkında somut kanıt sunulamadığı ve ABD’nin YPG’yi desteklemeye devam edeceği belirtiliyor

‘Türkiye, Ankara saldırısını YPG'nin yaptığına dair kanıt sunamadı’
Ankara’da askeri servis aracına düzenlenen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının arkasında Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) olduğu iddiasıyla Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan, bir kanıt sunulamadığı belirtildi. 

Bakanlık, dün akşam Birleşmiş Milletler’in (BM) beş daimi üyesinin (Rusya, Çin, ABD, Fransa, İngiltere) yanı sıra Hollanda, Almanya büyükelçileri ve AB daimi temsilcisini bakanlığa davet ederek saldırıya ilişkin bilgilendirme toplantısı yapmıştı.

Diken’in The Wall Street Journal’dan aktardığı habere göre, toplantıya katılan bir diplomat, Türkiye’nin Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki PKK saldırısında kullanılan patlayıcı düzeneğinin Ankara’daki saldırıda kullanılanla benzerliğini YPG bağlantısına kanıt olarak gösterdiğini söyledi.

DOĞRUDAN KANIT YOK

Diplomat, Türk yetkililerin kendilerine uluslararası destek çağrısında bulunduğunu, ancak görüşmede ‘saldırıyı YPG’ye bağlayan doğrudan kanıt sunmadıkları’nı söyledi. Diplomat, “Sadece ekipman üzerinden bu teknik bağlantıyı kurdular. Failin geçmişine dair daha fazla bilgi paylaşmadılar” diye konuştu.

Oysa Başbakan Ahmet Davutoğlu kesin bir ifadeyle YPG irtibatının ortaya konduğunu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bu yöndeki bilgi ve belgelerin ellerinde olduğunu söylemişti.

ABD: YPG’YE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

ABD, Ankara'daki saldırının sorumluluğunun hala "ucu açık bir soru" olduğu belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, "IŞİD'le mücadeleye devam ettiği sürece YPG'ye destek vermeyi sürdüreceklerini" vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Kirby'ye, "Türk yetkililerin saldırıyı düzenleyen teröristin YPG bağlantılı bir Suriye vatandaşı olduğuna" ilişkin açıklamaları soruldu. 

"Sorumluların kim olduğu hala ucu açık bir soru" diyen ABD'li sözcü Kirby, “Sorumluluk konusunda Türk hükümetinin beyanlarını doğrulayacak ya da reddedecek bir pozisyonda değiliz. Anladığımız kadarıyla bu hala ucu açık bir soru ve bir incelemenin sürdüğünü anlıyoruz" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 13:36
YORUM EKLE