Türkan Elçi: Yargı bizi şaşırtmalı

Elçi, 2015'te öldürülen eşinin cinayetine dair rapora dayanarak şüpheliler hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti

Türkan Elçi: Yargı bizi şaşırtmalı

Türkan Elçi, eşi Tahir Elçi’nin Diyarbakır Barosu Başkanı olduğu 2015’te öldürülmesiyle ilgili Londra’da yapılan Forensic Architecture analizinin ardından rapora dayanarak şüpheliler hakkında soruşturma çağrısı yaptı.

Kişisel Twitter hesabından paylaşımda bulunan Elçi, “Varsayalım hukukun uygulanmadığı, adaletin olmadığı konusunda biz yanıldık. Hukuki değere sahip rapora dayanılarak şüpheliler hakkında soruşturma başlatılmalı, yargı bizi şaşırtmalıdır. Bunu talep etmek en doğal hakkımızdır” dedi.

Londra Üniversitesi Goldsmith Koleji bünyesindeki Forensic Architecture'ın (Adli Mimarlık), Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili raporu cuma günü açıklandı. Rapora göre Elçi’nin öldürülmesi esnasında olay yerinde bulunan YDG-H mensuplarından ikisi de öldürücü atışı yapmadı ancak polis memurlarından üçünün Elçi’ye yönelik doğrudan ateş hattı vardı ve eşkali raporda verilen bir tanesi açık ve engelsiz bir ateş hattıyla silahını ateşleyen tek memurdu. Olay sonrasında ifade veren bazı polislerin beyanının aksine raporda, uzak bir mesafeden uzun namlulu bir silahın ateşlendiğine dair herhangi bir işitsel delile ulaşılamadığı da belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 16:21

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER