Türkan Elçi: Tahir’in dürüstlüğü birilerini rahatsız etti

İnsan Hakları Haftası kapsamında Tahir Elçi için anma proğramı düzenlendi

Türkan Elçi: Tahir’in dürüstlüğü birilerini rahatsız etti

İnsan Hakları Haftası kapsamında Tahir Elçi için yapılan anma toplantısında konuşan eşi Türkan Elçi “Hallacı Mansur’u katleden karanlık zihniyet tam bin 95 yıl sonra bir kurşun olarak sıkıldı. Tahir’in samimiyeti ve dürüstlüğü birilerini rahatsız etti” dedi.

İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) ve Diyarbakır Barosu, 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası kapsamında, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde,  “Tahir Elçi’siz 2 Yıl” başlıklı anma programı yapıldı. 
 
Açılış konuşmasını Elçi’nin eşi Türkan Elçi ve İHOP Dönem Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın yaptığı toplantıda, Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen’in katılımıyla gerçekleşen “28 Kasım 2015’ten bugüne soruşturmanın seyri”  başlıklı panel, Elçi’nin hayatını anlatan ‘Kırık Saat’ adlı belgesel gösterimi ileTahir Elçi fotoğraf sergisi de program kapsamında yer aldı.
 
‘TAHİR’İN DÜRÜSTLÜĞÜ BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETTİ’
 
Elçi’nin eşi Türkan Elçi, iki yıldır kederli ve yasta olduklarını belirterek her hak ihlali ve ölüm yaşandığında Tahir Elçi’yi andıklarını ifade etti. Elçi “Tahir’in bu samimiyet ve dürüstlüğü birilerini rahatsız etti ki hedef tahtasına oturtturuldu. Hallacı Mansur’un kellesini uçuran karanlık zihniyet bin 95 yıl sonra bir kurşun olarak karşımıza çıktı. Hepimizin bildiği üzere toplumumuzca zorlu bir döneme tanıklık ettik. An geldi bir depremin sarıcı felaketiyle ayaklarımızın altında kayan bir şehrin 7 bin yıllık tarihinin yıkıntılarına elimiz kolumuz bağlı seyirci kaldı. Seyirciliği kabul etmeyenler hedef gösterilerek birer engel olarak teşhir edildi. Baş döndürücü bir hızla vuku bulan olayların orta yerinde kendini bulan masum insanların masumluğunu anlatmada çoğu kişi acze düştü. An geldi güvence altına alınmış haklarımızı dile getirmekte hukuk yetersiz kaldı.” şeklinde konuştu. 

TÜRKDOĞAN: ELÇİ’Yİ ÖLDÜRENLER BELLİ
 
Dönemin İHOP Başkanı Öztürk Türkdoğan ise Tahir Elçi’yi öldürenlerin belli olduğunu söyleyerek devlet içinde oluşmuş “çetelere” dikkat çekti. Türkdoğan “Cezasızlıkla mücadele ve adalet arayışı biz insan hakları savunucuları için vazgeçilmez bir mücadele alanı. Cezasızlık bir devlet politikası ama bu bizi yıldırmayacak. Çünkü biz adalete ulaştığımız zaman yaralarımızı biraz iyileştireceğiz. Adalet için söz vermişlerdi ama aynı tabloyla karşı karşıyayız. Arkadaşımızı önce hedef haline getirdiler. Benim kanaatime göre Tahir Elçi’yi öldürenler belli. Bu ülke kendi içindeki temizliği yapmadı” şeklinde konuştu.
 
ÖZMEN: BU CİNAYET KAOTİK DÖNEME ATILMIŞ BİR ADIMDIR
 
Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen de Tahir Elçi’nin ömrünü faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasına adadığını ifade ederek, Elçi’yi ölüme götüren süreci anlattı. Özmen şöyle konuştu: “Tahir Elçi’yi ölüme götüren süreç Ahmet Hakan’ın programında PKK’nin terör örgütü olmadığı yönünde yaptığı açıklama nedeniyle hedef haline geldi. Programda söylediği sözlerin ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu hiç kimse söylemedi. Devlet ve emniyet birimleri içinde Tahir Elçi’ye gelen tehditler vardı ve bunlar bilindiği halde korunması yönünde bir tedbir alınmadı. Bakırköy Başsavcılığı bir soruşturma başlattı. Tahir Elçi’nin ifadesinin alınması yönünde bir talimat verdi. Tahir Elçi’yi ölüme götüren ana unsurlardan biri elçinin barodan gözaltına alınarak hukuk dışı götürülüşüydü. Bu cinayet kaotik döneme atılmış bir adımdır.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 12:51

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER