Türk Telekom'da "ByLock" operasyonu: 20 gözaltı

Savcılık, "ByLock" kullandığı belirlenen 20 kişi hakkında gözaltı kararı verdi

Türk Telekom'da "ByLock" operasyonu: 20 gözaltı

Türk Telekom'daki Fethullah Gülen yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, "ByLock"kullandığı iddia edilen 20 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Operasyonda, şu ana kadar 16 kişi yakalandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca yürütülen Türk Telekom'daki ‘FETÖ’ yapılanmasına ilişkin soruşturma devam ediyor.

Bu kapsamda, daha önce Türk Telekom'da çalışan, bir kısmı ayrılan, bir kısmı ise açığa alınan personelin, ‘FETÖ'nün şifreli haberleşme programı olduğu iddia edilen "ByLock"u kullandığı bilgisinin alınması üzerine savcılık harekete geçti.

Soruşturmayı yürüten savcılık, "ByLock" kullandığı belirlenen 20 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Bunun üzerine İstanbul merkezli birçok ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda, 16 kişi yakalandı.

Hakkında gözaltına kararı bulunan 4 kişi ise halen aranıyor. Türk Telekom'daki ‘FETÖ’ yapılanmasına yönelik soruşturmada, bugüne kadar 55 kişi tutuklanmış, 38 kişi ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştı.

Yine aynı kapsamda, adreslerinde aranan ancak bulunamayan 30 şüpheli hakkında ise ''örgüte üye olmak'' suçundan yakalama kararı verilmişti.

YORUM EKLE