TÜRGEV'e 'kardeş' geldi: Sümeyye Erdoğan da KADEM Vakfı'nın kurucuları arasında

Sümeyye Erdoğan, kuruluşunda yer aldığı Kadın ve Demokrasi Vakfı’yla 'ülke çapında eğitim ve öğretime katkıda bulunup iyi ahlaklı ve hoşgörülü gençlik yetiştirecek'...

TÜRGEV'e 'kardeş' geldi: Sümeyye Erdoğan da KADEM Vakfı'nın kurucuları arasında

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın başkan yardımcılığını yaptığı Kadın Demokrasi Derneği’nin (KADEM) ardından Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM Vakfı) kuruldu. Vakfın amacı "iyi ahlaklı, topluma değer katacak gençlik yetiştirmek, kadın ve ailenin toplumsal rol ve statüsünü yükseltmek" olarak belirtildi.

Taraf’ta yer alan habere göre ismi Bilal Erdoğan ve kamu kaynaklarının peşkeş çekildiği usulsüzlük tartışmalarıyla özdeşleyen Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) 'kız kardeş' olarak gösterilen Kadın ve Demokrasi Vakfı’nın kurulmasına ilişkin Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ilanı dün yayımlandı.

Kadem Vakfı’nın 100 bin lira nakit malvarlığı ile İstanbul Anadolu 6. Asliye Hukuk mahkemesinin 16 Haziran tarihinde kesinleşen kararıyla kurulduğu açıklandı. Tescil kararına göre; KADEM Vakfı’nın kurucuları arasında KADEM de yer aldı.

KADEM Vakfı’nın kurucu ve yöneticilerinin de ağırlıkla mevcut dernekte olduğu gibi Sümeyye Erdoğan’ın yanı sıra Albayraklar gibi Erdoğan ailesinin akraba ve yakın aile dostlarından oluşması dikkat çekti.

AMAÇ: AİLE KURUMUNU GÜÇLENDİRMEK

KADEM Vakfı’nın amacı, tescillenen ve dün resmen ilan edilen vakıf senedinde şöyle açıklandı:

"Kadın ve ailenin toplumsal rolünü ve statüsünü yükseltmek; aile kurumunun güçlenmesini sağlamak; kadına siyasal, sosyal, ekonomik vb. alanlara katılım bilinci aşılamak; kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konusunda manevi değerlere saygılı toplumsal bilincin artırılması için çalışmak; kadın ve aile haklarını koruyarak demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları ile temel özgürlüklere saygının gelişmesine, yaygınlaşmasına ve kökleşmesine katkıda bulunmak; kadınların gerek aile içinde, gerekse ekonomik, sosyal ve kültürel hayatta değer üreten bireyler olmalarını desteklemek onların yetenekli, girişimci ve nitelikli bireyler olmasına katkıda bulunmak yaşam boyu eğitimi teşvik etmek; milli ve manevi değerlerimize, insana ve doğaya saygılı; fikren, bedenen ve kültürel yönden sağlıklı, toplumumuza ve insanlığa değer katan, demokratik değerleri ve ilkeleri benimsemiş, özgüveni yüksek, yenilikçi, çalışkan, iyi ahlaklı, hoşgörülü ve başarılı bir gençlik yetişmesine katkıda bulunmak; bu kapsamda ülke çapında; eğitim ve öğretim hizmetlerinin etkin ve verimli biçimde yerine getirilmesine yönelik çalışmalara katkıda bulunmak ve bu konularda maddî ve manevi her türlü desteği ve girişimi gerçekleştirmek."

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 14:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şükran aral
Şükran aral - 3 yıl Önce

Merhaba önce vakfnızı kutlarım hayırlara vesile olur inşAllah amacınız yerine ulaşsın Rabbim kolaylık versin ben okuduklarımdan anladığım kadar biz anne ve kızlarımıza destek vereceksiniz güzel cok güzel sanki tamda benim gibi iki genc kızı olan boğazı ümügüne dayanmış bir anneyim ve kadınım Kızlarımın ve benim sizin gibi güvenli İslamı yaşıyan ahlaklı eğitimli güzel insanların destegininden yararlanmak dan büyük gurur duyarım sizin bana dönmenizi cok isterim