TÜRGEV 25 yurdunu kapatacak

AK Partili belediyelerle olan ilişkileriyle gündem olan TÜRGEV, 25 öğrenci yurdunu kapatma kararı aldı

TÜRGEV 25 yurdunu kapatacak

TÜRGEV, 25 öğrenci yurdunu kapatma kararı aldı. Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu vakıf, öğrencisi bulunan yurtlarını kapatma gerekçesini ise “KYK yurtları yeterli” şeklinde açıkladı.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, kamu kaynaklarından aldığı pay ve iktidarın desteğiyle giderek büyüyen TÜRGEV’in ekonomisi, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra olumsuz seyir izlemeye başladı. Son dönemde ekonomik güçlük çektiği bildirilen vakfın, barınma hizmetlerinin kapsamını daraltacağı açıklandı. Vakıf yönetiminden yapılan açıklamada, Türkiye genelindeki 25 TÜRGEV yurdunun kapatılacağı, “kaynakların gençlik ve eğitim hizmetlerine yönelik yeni ihtiyaçlara” yönlendirileceği bildirildi.

Devletin yurt hizmetlerinin, “desteğe ihtiyaç duymayacak düzeyde” olduğunu savunan vakıf yönetiminden küçülme kararına ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sivil toplumun gayesi daima devletin yetişemediği, uzanamadığı yerlere kaynak ulaştırmaktır. Biz de bu gaye doğrultusunda yurt sayımızı azaltarak, kaynaklarımızı hizmet vermeye devam edeceğimiz 21 yurdumuza ve çeşitlenerek devam edecek eğitim hizmetlerine yönlendirmeyi hedefliyoruz.’’

2012 YILININ ARDINDAN GİDEREK ETKİNLİĞİNİ ARTIRDI 

31 Mart 2019’daki yerel seçimlerin ardından el değiştiren AK Partili belediyelerin mali hesaplarında yapılan incelemeler, TÜRGEV’e aktarılan kaynağın büyüklüğünü gözler önüne serdi. AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminin, vakfa tahsis edilmek üzere beş yurt inşaatı için ihale yaptığı ve 171 milyon TL harcadığı belirlendi. İBB yönetiminden milyonlarca lira destek aldığı ortaya çıkan ve vergiden muaf tutulan TÜRGEV’in, faaliyet raporlarını da açıklamadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı döneminde kurulan ve yalnızca İstanbul sınırları içinde hizmet veren TÜRGEV, 2012 yılının ardından etkinliğini giderek artırdı. Vakfın yurt sayısı, 2019 yılında yükseköğretimde 49’a, ortaöğretimde ise 11’e çıktı. TÜRGEV’in faaliyet gösterdiği kent sayısı ise 32’ye yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2020, 21:25

YORUM EKLE
YORUMLAR
iyi olmuş
iyi olmuş - 1 yıl Önce

kimseye vakıf kurmasın kimseye para vermesin diyemessiniz ama basında dolaşan iddialar doğruysa yüksek ihtimal doğru görünüyor.bir kamu ihalesinin rüşveti vakıf aracılığıyla toplanıyorsa vahim durum.bunu çoğu akp li değirmenin suyu nereden geliyor diye sormassa onlarda bu suça ortaktır.zaten kanunlara göre bir kızılaya veya maarif vakfına yardım falan ederseniz vergiden düşüyorlar bunlarda akparti partizanlarına değil genel devlet nimetlerinden yararlanan tüm vatandaşlara ayırt etmeksisiziz hizmet ediyor kabul edelim olduğu kadar.bu gibi meşru durumlar varken kamu kaynaklarını yine tüm kamunun yararına değil de belli bir zümrenin partinin imtiyazına vermek ne kadar kanuni bir durumdur.

anlaşılan
anlaşılan - 1 yıl Önce

fetö ile mücadele diye bir şey de olmamış anlaşılar neden ne bu şimdi fetönün himmet adı altında esnaflardan işadamlarından işleri görülmesi için himmet toplamanın başka bir versiyonu değil mi yani fetö zihniyyeti bitmemiş şekil değişmi baksana 2013 ten bu yana fetö ile olan mücadele yani değişen bir şey yok niye kendimizi kandıralım onlarda kendileri kendileri de onlar.

SIRADAKİ HABER