'Türban eylemlerine de katıldım'

#duranadam Erdem Gündüz'ün 2004 yılında birlikte türban eylemi yaptığı arkadaşı o eylemi anlattı...

'Türban eylemlerine de katıldım'

Geçen pazar akşamı Taksim Meydanı'nda yaklaşık sekiz saat boyunca ayakta, hareketsiz durarak yaptığı eylem ile dillerden düşmeyen #duranadam Erdem Gündüz’ün, geçmişte benzer bir eylemi türbanlı öğrenciler için yaptığı ortaya çıkmıştı. Gündüz’ün üniversiteden arkadaşı Alper Alpözgen tarafından paylaşılan ve kısa sürede sosyal medyada ses getiren fotoğrafta, iki arkadaş başörtüsüyle derse girerken görünüyor.

Alpözgen, 2004 yılında gerçekleştirdikleri eylemi Radikal’den İpek İzci’ye anlattı:

“Ben ve Erdem gibi arkadaşlarım daima ezilenin yanında olduk. Herhangi bir siyasi partiye örgüte üye değiliz. Başörtülü kızların okula girememesi bizi üzüyordu, bunu da zulüm olarak görüyorduk. Ve üniversitede böyle bir görüntü oluşturarak insanları kısa süreliğine de olsa şaşırtmak düşündürmek istedik çünkü İslamcı erkekler rahatça girip çıkabiliyordu okula ama kızlar başörtüleri yüzünden hali hazırda fişlenmiş oluyordu. Sanat Fakültesi’nde bu tip eylemler performans sanatının da bir parçası olarak algılanır, kimse yadırgamaz açıkcası. Yıldız Teknik’in Sanat Fakültesi o zamanlar böyle özgür bir ortamdı, AKP’nin atadığı rektör İsmail Yüksek iş başına geçene kadar... Başörtüsü eylemini de 2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Tasarım dersinde yaptık. Bu bütün Sanat Fakültesi öğrencilerinin dahil olduğu ortak bir ders... Erdem, dans bölümü öğrencisiydi, ben iletişim tasarımı. Bir de yine benim sınıftan Cansu Kaykaç adlı bir kız arkadaşımız vardı. Fikir benden çıktı... Erdem ve Cansu da katıldılar eyleme. Hocalarımızdan İnci Eviner önce ‘Çocuklar yapmayın, başımızı belaya mı sokacaksınız?’ filan dedi ama aydın bir insan olduğu için ses çıkarmadı eylemimize.”

‘FOTOĞRAFIN EYLEMDEN DEĞİL PİYESTEN OLDUĞU’ İDDİALARI

Yaptıkları eylemden sonra herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını anlatan Alpözgen, fotoğrafın eylemden değil piyesten olduğu iddialarını da şöyle yanıtlıyor: “Facebook’taki fotoğraf 2012’de yüklendi ve altında 2012’de yazılmış yorumlar zaten bunun bir piyes değil eylem olduğunu ispatlar.”


Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2013, 10:45
YORUM EKLE