Tüp bebek için gittikleri hastanede embriyonları kayboldu

Hastanelere para cezası kesildi

Tüp bebek için gittikleri hastanede embriyonları kayboldu

İstanbul'da Ümraniye ve Ataşehir'de bulunan iki hastanede tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen Ö.O. ile T.O. çiftinin dondurulmuş embriyonları kayboldu. 

Embriyonların kaybolmasıyla tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olamayacak olan çift  her iki hastaneye toplamda 400 bin liralık manevi ve 10 bin liralık da maddi tazminat davası açtı.

Hürriyet'ten Aziz Önen'in haberine göre, doğal yoldan çocuk sahibi olma ihtimali düşük olan çift, tüp bebek yöntemini denemek istedi. 5 yıllık evli 38 yaşındaki Ö.O. ve 45 yaşındaki T.O. çifti, o gün sağlıklı olarak elde edilen iki embriyonu dondurma kararı aldı. 

Aynı yıl ağustos ayında yapılan operasyonda Ö.O. hamile kalamayınca bir yıl kadar terapi uygulanmasına karar verildi. Çift, dondurulmuş embriyonların bulunduğu Ümraniye’deki özel hastanenin evlerine uzak olması nedeniyle ikinci nakil işlemini evlerine yakın bir özel hastanede yaptırmaya karar verdi. Anne adayı Ö.O. bunun için hastaneye başvurdu. 

27 Haziran 2016 günü hastaneden daha önceden verdiği özel ozon tankı içindeki sağlıklı iki adet embriyon Ataşehir’deki özel hastaneye sevk edildi. Bu hastane, embriyonları 4 Temmuz 2017 günü anne adayına transfer etmek için Ö.O. ile randevulaştı.

Randevu günü hastaneye giden Ö.O., embriyon nakli için ameliyathaneye alındı. Ancak, nakli yapacak olan doktorun, ‘tankın içinde embriyonlar çıkmadı’ demesi üzerine, genç kadın neye uğradığını şaşırdı. Çift, olayı savcılığa bildirdi.

Şikâyet üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. 

Soruşturmayı yürüten savcılık, embriyon transferinin yardımcı üreme teknikleriyle ilgili yönetmelik kapsamında olduğunu belirterek olayla ilgili takipsizlik kararı verdi ve olayı idari soruşturma için Sağlık Bakanlığı’na devretti. 

Bakanlık da, anne baba olmak isteyen çiftin sağlıklı iki embriyonunun kaybolmasında her iki hastaneyi de kusurlu bularak, toplam 56 bin liralık idari para cezası kesti.


 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 17:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER