Tunceli Emniyet müdürünü Cemevi'nden uğurlandı

Dikkat çeken açıklamalar yapmıştı...

Tunceli Emniyet müdürünü Cemevi'nden uğurlandı

Personelinin görevden alınmak istenmesi üzerine istifa eden Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz, kentten ayrılmaya hazırlanıyor. Çarşı merkezinde esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Yılmaz’a, Tuncelililer büyük ilgi gösterirken, Alevi Dedeleri de Cemevi’nde onuruna veda yemeği düzenledi.

Cemevi bahçesinde düzenlenen veda yemeğine Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz’ın yanı sıra Alevi Dedeleri, Eski CHP’li Vekiller Hasan Güyüldar, Bekir Gündoğan ve vatandaşlar katıldı.

Alevi Dedesinin okuduğu deyişle başlayan yemekte konuşan Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt, Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz’ın Dersim için çok büyük bir kazanım olduğunu belirterek, “Her zaman kendisine sevgi ve muhabbetle bağlı kaldık. Müdürüm gibi insanların bu ülkede sayı olarak çok çok çok artması gerekiyor. Sayısının azalması Türkiye için kayıptır. Türkiye’deki barışın, kardeşliğin, hoşgörünün kaybıdır diye düşünüyorum.” dedi.

Alevi Dedesi Rıza Aydın, Emniyet Müdürü Yılmaz’ı gönüllere uğurladıklarını söylerken, Dedelerden Hüseyin Erdoğan da Yılmaz için “Dersim Pirleri” isimli şiiri okudu. Dedelerin konuşmasının ardından Emniyet Müdürü Yılmaz’a, Hz. Ali’nin kılıcı olan Zülfikar hediye edildi. Kılıcı öperek alan Yılmaz da cemevine bağlama hediye etti.

"ÖLDÜĞÜMDE MÜSAADENİZLE BU ATMOSFERİ VESİKA OLARAK SUNMAK İSTEYECEĞİM"

Kendisi için düzenlenen yemekte son derece duygulandığı gözlenen Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz da duygusal bir konuşma yaptı.

Yılmaz, “Beni methettiniz. Bu methiyelere layık olduğumu çok düşünmüyorum. Belki olumlu tutum davranış sergilemişimdir size. Bu sadece bu uğurda vermiş olduğum gayrettendir. Buraya geldiğimin ikinci ayında kendimde ve arkadaşlarımda da fark ettim.

Biz Aleviliği ya tanımıyoruz; tanıyoruz diyenler de yanlış tanıyor. Şuraya getiriyorum; eğer sizi doğru tanısalar size başka türlü davranamazlar. Alevi cemaati bizim, devletin veya başkalarının kendilerine kötü davranılmasına hak edecek bir cemaat değildir.

Çok bahtiyarım bir sürü taltif, ödül vs aldım. Ama şuradaki atmosfer benim için fevkalade değerlidir. Ben yarın hak vaki olduğunda; öldüğümde müsaadenizle bu atmosferi vesika olarak sunmak isteyeceğim. Rabbime diyeceğim ki Allahım affet. Ben şu ortamda senin Habibin ve onun ehli beytini kollamaya çaba sarf ettim. Beni bu yüzden affet. O yüzden tertip eden, davet eden değerli dedelerimi hep anacağım. Benim de bir minik hediyem var. Bu hediyemle birlikte ben biliyorum, biz biliyoruz, araştırdıkça öğrendik, bu mekanlarda bin yıllardır hep dostluk, kardeşlik, birlik ve doğruluk çalındı bu sazlarla. Ben de ondan hissedar olmak istiyorum. İnşallah bundan sonra benim hediyemle dostluk, birlik, beraberlik ve doğruluk çalınır. Hakkınızı helal edin.” dedi.

Konuşmasının ardından, Cemevi bahçesinde bulunan Pir Sultan Abdal heykeli önünde dedelerle fotoğraf çektiren Müdür Yılmaz, daha sonra yemeğe katılanlarla vedalaşarak kendi aracıyla cemevinden ayrıldı.

Yılmaz’ın cemevinden ayrılması esnasında bazı vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı. Emniyet Müdürü Yılmaz’ın Salı günü kentten ayrılması bekleniyor. 3 yıldan bu yana kentte görev yapan Emniyet Müdürü Yılmaz, görev süresi boyunca polislere Alevilik konulu seminerler düzenlemesinin yanı sıra cemeviyle kurduğu sıcak ilişkilerle de gündeme gelmişti.

DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR YAPMIŞTI

Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz, Berkin Elvan için Twitter’da şöyle yazmıştı: “Canlar yerine camlar kırılsın, Berkin Elvan ölümsüzdür, hoşçakal Berkinim, şehit vatan uğruna can verendir"

Tunceli'de Berkin Elvan için düzenlenen gösteriler sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden polis memuru Ahmet Küçüktağ'ın cenaze töreninde de konuşan Yılmaz, şunları kaydetmişti: "Evet bir kavga vereceğiz ancak öfkelilere karşı değil, öfkenin sebeplerine karşı olacak bu kavga”. (medyafaresi.com)

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 17:01

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER