Tuncel Kurtiz'in vasiyeti yerine getirilemiyor

Balıkesir'deki Tahtakuşlar Köyü'ne gömülme vasiyeti için köyün 'İhtiyar Heyeti'nden izin çıkmadı...

Tuncel Kurtiz'in vasiyeti yerine getirilemiyor

Usta oyuncu  Tuncel Kurtiz’in, Balıkesir’in Güre ilçesindeki Tahtakuşlar Köyü’ne gömülme vasiyeti yerine getirilemiyor. Çünkü bir Alevi köyü olan Tahtakuşlar’ın İhtiyar Heyeti’nden izin çıkmadı.

Hürriyet'in haberine göre, ani vefatının ardından ailesi, vasiyeti üzerine Kurtiz’in Tahtakuşlar Köyü’ne defni için girişimde bulundu. Yaklaşık 10 yıl önce Kaz Dağları’na yerleşen, Çamlıbel Köyü’nde yaşayan Kurtiz, yakınlarına komşu köy olan 800 nüfuslu Alevi köyü Tahtakuşlar’a gömülmek istediğini söylemişti. Ancak köyden sanatçının vasiyetine izin çıkmadı.

“UYGUN GÖRÜLMEDİ”

Beş yıldır köyün muhtarlığını yapan Hasan Bozkurt, konuyu ihtiyar heyetine danıştığını ve uygun görülmediğini söyledi. Bozkurt’un gerekçesi köy mezarlığında yer olmadığıydı. Ancak Bozkurt tarafından dile getirilmeyen iddiaya göre, Kurtiz Alevi mezarlığına gömülmek istenmiyordu.

“BURASI KAPALI TOPLUM”

Hürriyet'in telefonla ulaştığı muhtar Hasan Bozkurt, söze “Burası kapalı bir toplum” diyerek başladı ancak sonra köy mezarlığında yer olmadığını anlatma gayretine girişti: “Mezarlığımız 1940’tan kalma ve ufak. 10 dönüm yerimiz var, 1 dönüm kaldı. Başka da yerimiz yok. Köyün nüfusu yaşlı, son bir yılda 25 insan gömdük. Ayrıca bu haberler yapılırken kimse bize açıp da sormadı, böyle bir vasiyeti var diye. Tuncel Kurtiz saygı duyduğumuz bir sanatçıdır. 9 yıl Çamlıbel’de yaşadı, ben 5 yıldır muhtarım, hiç gelip de böyle bir vasiyeti olduğunu söylemedi.”

“SOKAĞA ÇIKAMAYIZ…”

 “Eğer izin verirsek biz burada sokağa çıkamayız, meydanda insanların yüzüne bakamayız. Burası Türkmen Köyü, haklarını korumamız için insanlar bize güvendi seçti.”

Muhtar Bozkurt, köy dışından kimsenin Tantakuşlar’a gömülmediğini söylese de, 2006’da bir istisna yapılmış, ünlü halk ozanı Ali Ekber Çiçek, İstanbul’da vefatının ardından buraya gömülmüştü.

ÇAMLIBEL KÖYÜ'NDE YER AYARLANDI

Güre Belediye Başkanı Kamil Saka, sanatçı için Çamlıbel köyü mezarlığında çok daha uygun bir yer ayarlandığını, Kurtiz’in buraya defnedileceğini söyledi. Saka, vasiyetin neden yerine getirilemediğiyle ilgili ise pek konuşmak istemese de sonunda şöyle dedi: “Tahtakuşlar Alevi köyü. Muhtar, ihtiyarlara sormuş, uygun görülmemiş.”

Son haber: http://www.demokrathaber.net/guncel/tuncel-kurtizin-vasiyeti-yerine-getirilecek-h23153.html

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2013, 13:39

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Tarkocin
Ahmet Tarkocin - 7 yıl Önce

Ey Muhtar ey ihtiyar peşinizi asla ve asla bırakmayacağız sevgili Tuncel kurtizimizi gönlümüze gömeceğiz

Kenan canpolat
Kenan canpolat - 7 yıl Önce

Tuncel Kurtiz gibi buyuk bir cinarin kendi mezarliklarina gomulmesinin onurunu tasimiyacak bir alevi koyu olmadigini dusunuyorum. Ama tahtakusu koylulirinin gercekten neyin kaygisini tasiyorlar merak ediyorum.

SIRADAKİ HABER